Filharmoniczny wieczór organowy i 5. Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Filharmoniczny wieczór organowy i 5. Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego odbędą się w Filharmonii Śląskiej 12 listopada.
image fot. materiały prasowe organizatora

Wykonawcy:

Arno Hartmann - organy
Władysław Szymański - słowo

Program:
Louis Marchand - Grand Dialogue z III księgi Pièces d’orgue
Johann Sebastian Bach - Passacaglia c-moll BWV 582
Johann Sebastian Bach - Sicilienne BWV 1031 (opr. Louis Vierne)
Johann Sebastian Bach - Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Niels Gade - Tre Tonestykker op. 22
Olivier Messiaen - Apparition de l'Èglise éternelle
Feliks Nowowiejski - Dumka op. 31 nr 1
César Franck - Grande Pièce Symphonique op. 17

 

12 listopada mija 7. rocznica odejścia Henryka Mikołaja Góreckiego. Imię kompozytora nadano Filharmonii Śląskiej rok po jego śmierci. Wtedy zrodziła się idea Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, które kontynuujemy. Już przyzwyczailiśmy słuchaczy, że przywoływanie jego twórczości w kontekście dorobku innych reprezentantów naszego czasu oraz osiągnięć jego mistrzów, kompozytorów, których twórczość lubił i cenił, odbywa się każdorocznie pomiędzy datami śmierci i narodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Choć tegoroczny listopad w Filharmonii Śląskiej wyznacza jubileuszowy 10. Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga (w programie jego trzeciego etapu znalazł się Refren op. 21 patrona filharmoników), z przygotowania V Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego nie zrezygnowaliśmy, acz będą skromniejsze. Pierwszym z ich koncertów będzie 12 listopada niedzielny Filharmoniczny wieczór organowy Arno Hartmana.


Ten urodzony w Duisburgu (Niemcy), organista i dyrygent studiował na wiedeńskim University of Music and Performing Arts pod kierunkiem M. Radulescu, P. Planyavsky’ego i L. Hagera. Z Vienna Radio Sypmhony Orchestra i Vienna Symphony Orchestra koncertował w Niemczech i w Austrii. Jako solista występuje w całej Europie, USA i w Południowej Afryce. W listopadzie 2001 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadził także kurs mistrzowski na Uniwersytecie Emory w Atlancie. Jako dyrygent koncertował m.in. z Bochum Symphony Orchestra oraz The Göttigen Symphony Orchestra, Wiener Kammerorchester, Ensemble Neue Streicher Wien, Wiener Konzertchor i Concilium Musicum Wien (na oryginalnych instrumentach). Często nagrywa dla radia w Austrii (ORF), we Włoszech (RAI) i Francji (TV 3). Nagrywał płyty z orkiestrą epoki oświecenia (Sony Classical), Concilium Musicum Wien (Ars Mundi), Camerata i Capella Lutherana Wien (Extraplatte). W 1994 roku założył The Capella Lutherana Vienna Choir and Orchestra, z którym cyklicznie występuje „na żywo” w austriackim radio, prezentując Kantaty Bacha. Od 2003 roku jest dyrygentem The Stadtkantorei Bochum. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Bochumskiego Festiwalu Organowego i Bochumskiego Festiwalu Bachowskiego.


Na program recitalu Arno Hartmana złożą się arcydzieła Johanna Sebastiana Bacha oraz utwory francuskiego organisty i kompozytora doby baroku Louisa Marchanda, cenionego przez Felixa Mendelssohna i Roberta Schumanna, współzałożyciela konserwatorium w Kopenhadze Nielsa Gade, ogromnie wśród współczesnych kompozytorów cenionego za swą twórczość organową, niegdyś goszczącego w Katowicach Oliviera Messiaena, Feliksa Nowowiejskiego, którego 140. Rocznicę urodzin świętujemy w tym roku oraz Césara Francka, belgijskiego kompozytora i organisty paryskich kosciołów St. Jean-Sainte François i Sainte-Clotilde.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz