Filmy z Galerii Jednego Dzieła: Carole Benzaken „Mi’ma’amakim…”

Muzeum Śląskie udostępniać będzie filmy z wystaw w Galerii Jednego Dzieła, które przybliżą widzom etapy prac nad wystawą, wzbogacone o wywiady z artystą i kuratorem. Cykl rozpocznie prezentacja pracy „Mi’ma’amakim…” Carole Benzaken, którą można było oglądać w 2016 roku.
image fot. materiały organizatora

Praca „Mi’ma’amakim (Księga Psalmów, Ps. 130)” to świadectwo twórczego napięcia, które nie odnosi się tylko i wyłącznie do przestrzeni. To przede wszystkim punkt kreatywnego zderzenia pomiędzy światem idei a światem zmysłów, pomiędzy rzeczywistością doświadczaną a rzeczywistością mentalną.

 

Inspiracją Carole Benzaken były także ptaki pozamykane w klatkach, które przed laty zabierane w głąb kopalń ginęły, gdy stężenie metanu było zbyt wysokie, ostrzegając tym samym górników przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Z głębin ziemskiej celi, z głębokości zagrożenia i dramatu, czasem można jedynie wołać o ratunek. Tak więc, gdy rozwiniemy ów tytuł zaczerpnięty z Psalmu 130 i doczytamy słowa: „Z głębokości wołam do Ciebie Panie, o Panie, wysłuchaj głosu mego! Nakłoń swoje uszy ku głośnemu błaganiu”, w geście artystki dostrzeżemy zupełnie inny wymiar, coś znacznie poważniejszego, niż tylko estetyczny koncept. Jej instalacja staje się nie tyle opowieścią o wołaniu, o skardze i krzyku, ale sama zamienia się w wołanie, w swoisty hymn, eschatologiczny psalm.

 

Carole Benzaken urodziła się w 1964 roku we francuskiej miejscowości – Grenoble. W swojej twórczości eksperymentuje z mediami i nośnikami takimi jak malarstwo, rysunek, wideo czy szkło, mnożąc ich zastosowania i rozwijając refleksję wokół obrazu i form jego reprezentacji.

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz