Filmy z Galerii Jednego Dzieła: Mirosław Bałka – „[(.;,:?!–…)]”

Muzeum Śląskie udostępnia filmy z wystaw w Galerii Jednego Dzieła, przybliżające widzom etapy prac nad wystawą, wzbogacone o wywiady z artystą i kuratorem.
image

„[(.;,:?!–…)]” Mirosława Bałki to kolejna instalacja site specific, która została przygotowana specjalnie z myślą o tej monumentalnej przestrzeni. Wystawa była dostępna w Muzeum Śląskim od 11.11.2017 do 28.10.2018.

Tytuł dzieła składa się ze znaków przestankowych alfabetu łacińskiego. Praca koncentruje się na kondycji ludzkiego organizmu i jego ograniczeniach. Odwołując się do problemu zanieczyszczenia powietrza i specyfiki pokopalnianej przestrzeni (korytarze będące częścią instalacji przywołują na myśl wyrobiska górnicze), artysta mówi o kruchej granicy życia i śmierci. Bałka opowiada zarówno o organizmie ludzkim, jak i miejskim – o tym, co widać gołym okiem i o tym, co jest ukryte we wnętrzu ciała i we wnętrzu ziemi.

Mirosław Bałka urodził się w 1958 r. w Warszawie. Jego prace można odnaleźć w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie. Tworzy filmy eksperymentalne, jest także autorem rysunków. Ciało, pamięć, przemijanie, tworzenie prywatnej mitologii to najistotniejsze wątki twórczości tego artysty, które odnaleźć można już w najwcześniejszych jego realizacjach. Wszystkie zawarte w nich znaki, kody, odniesienia mają źródła w biografii artysty i tylko poprzez nią stają się w pełni czytelne.

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz