Fryderyk / Gala Muzyki Poważnej

Od tego roku nagrody muzyczne Fryderyk zmieniają formułę. W przypadku muzyki poważnej wiąże się to m.in. z wprowadzeniem sprzedaży biletów na galę rozdania nagród. Tegoroczna gala odbędzie się 12 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obiekcie ze znakomitą akustyką zaprojektowaną przez renomowaną japońską pracownię.
image

dyrygent:

Alexander Humala

 

wykonawcy:

NOSPR
Szymon Nehring - fortepian
Janusz Wawrowski - skrzypce
Ismail Lumanovski - klarnet
Pan Ton Quartet

 

program:

 

Leonard Bernstein - Uwertura do „Kandyda” (1957)

Henryk WieniawskiII Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 (1870)

Wlad Marhulets Dybbuk na klarnet i kwartet smyczkowy (2017)

Piotr Czajkowski - I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 (1875)
cz. I Allegro non troppo e molto maestoso - Allegro con spirito

 

Sala koncertowa NOSPR stwarza warunki do uświetnienia Fryderyków gwiazdorskim koncertem, którego bohaterami będą wybitni polscy soliści młodego pokolenia. Pierwszym z nich będzie pianista Szymon Nehring, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017). Artysta pierwszy raz zaprezentuje w Polsce swoją interpretację I Koncertu fortepianowego b-moll Piotra Czajkowskiego (wcześniej wykonywał ten utwór tylko w Stanach Zjednoczonych).

 

Z kolei Janusz Wawrowski wykona II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego na stradivariusie „Polonia”, skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez legendarnego lutnika
z Cremony Antoniego Stradivariego. Instrument ten kupił w 2018 roku prywatny polski właściciel i oddał do wyłącznej dyspozycji Janusza Wawrowskiego.

 

Obu solistom będzie towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali.

 

Uwaga, kupno biletu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie swojego wizerunku.

 

 

(źródło: www.nospr.org.pl)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz