Hipertekstowo eksperymentuje z formą

Kolejne spotkanie w ramach „Hipertekstowa” nawiązywać będzie do najgłośniejszej książki Bryana Stanley’a Johnsona pt. „Nieszczęśni”, złożonej z luźnych, nienumerowanych arkuszy ukrytych w pudełku. Spotkanie z gościnnym udziałem Grzegorza Jankowicza i Krzysztofa Siwczyka odbędzie się 28 maja o godz. 17.30 w Galerii Miasta Ogrodów.
image

Goście „Hipertekstowa” opowiedzą o interesujących zjawiskach w sferze eksperymentalnego pisarstwa, jego źródłach oraz estetyce książki. Ton spotkaniu nadadzą pojęcia strategii literackich, liberatury czy tekstualności i formy książki. Jednak motywem przewodnim pozostanie interaktywna powieść Johnsona, w swej formie zdecydowanie bardziej radykalna od Gry w klasy Cortázara. Utwór, negujący swoją formą klasyczne ujęcie medium druku, daje wręcz niezliczoną ilość możliwości kombinacji odbioru lektury. Od lat prowokuje do dyskusji nad kształtem i kondycją współczesnej literatury.


Bryan Stanley Johnson (1933–1973) to brytyjski autor głośnych, bulwersujących krytykę powieści, m.in. Albert Angelo” (1964), Nieszczęśni (1969) i House Mother Normal (1971). Miłośnik twórczości Sterne'a i Joyce'a, kontynuator tradycji awangardowych, łączący inwencję językową z charakterystyczną dla liberatury kreatywną typografią.


Gośćmi „Hipertekstowa” będą:


Krzysztof Siwczyk – polski poeta, współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, pracownik Instytutu Mikołowskiego, recenzent literacki. Okazjonalnie aktor. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Zagrał tytułową rolę w filmie Lecha Majewskiego pt. Wojaczek. Debiutował w 1995 r. tomem Dzikie dzieci. Autor tomu wierszy Koncentrat i tomu szkiców literackich Ulotne obiekty ataku. Wiersze publikował we wszystkich ważnych pismach literackich w kraju, a także za granicą (Niemcy, Słowenia, Słowacja, Kanada i Francja, Czechy, Bułgaria). Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Kościelskich („Dokąd bądź”).


Grzegorz Jankowicz  krytyk, filolog, eseista, redaktor i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Na antenie TVP Kultura był jednym z gospodarzy programu „Czytelnia”, a w programie Poezjem prowadził autorski cykl „Nasłuch”. Był redaktorem serii krytycznoliterackiej Punkt Krytyczny czasopisma Studium. Wykładał m. in. literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Współpracuje z Fundacją Korporacja Ha!Art, której jest wiceprezesem i dla której redaguje dwie serie Linia krytyczna i Proza obca.


Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Dodatkowych informacji udziela koordynator projektu Dagmara Szastak-Zięba (dagmara.szastak-zieba@miasto-ogrodow.eu).

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz