Imaginarium. Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej

Fantastyczne stwory, anioły i diabły oraz niesamowite zwierzęta to tylko niektóre tematy twórczości Antoniego Toborowicza, które zachęcają do wejścia w fascynujący świat artysty z Woli Libertowskiej.
image

Prace jednego z ciekawszych twórców sztuki tzw. pogranicza, artysty osobnego, niezwykłego obserwatora świata i interpretatora zjawisk przyrody, będzie można oglądać na najnowszej wystawie w Muzeum Śląskim już od 6 listopada. Kontakt z twórczością Antoniego Toborowicza pozwala poczuć, jak bogata może być ludzka wyobraźnia i jak wielkie daje możliwości kreacyjne. Widać to chociażby w tworzywie, w którym artysta rzeźbi. Wykorzystuje naturalne kształty drewna, wiklinę, skórę, sierść, blachę, a nawet jurajski kamień.

Prezentowane prace to świat fantazji. Znajdziemy tu zagadkowe baśniowe istoty: smukłe anioły, subtelne nimfy, zwierzęta pokazane w fascynujący, nieoczywisty sposób. Zobaczymy także grupę rzeźb interpretującą aktualne problemy nas wszystkich, czyli Koronawirusy, pokazane w sposób metaforyczny w formie powykręcanych figur, nierzadko z ludzkimi twarzami. Prace urzekają formą, ekspresją, ogromną wyobraźnią artystyczną. Są swoistym zaproszeniem do świata baśni.

 

Antoni Toborowicz urodził się w 1941 r. w Woli Libertowskiej. W zaprojektowanym przez siebie domu mieszka, pracuje, prowadzi własną galerię oraz Muzeum Krzyży i Kapliczek. Do rodzinnej miejscowości powrócił po paroletnim poszukiwaniu swego miejsca. W tym czasie podejmował różne zajęcia – był malarzem pokojowym w Bielsku-Białej, górnikiem w rybnickich „Chwałowicach”, drwalem w pszczyńskich lasach, instruktorem kulturalno-oświatowym, a nawet osadnikiem w Bieszczadach. W twórczości artysty widać inspiracje sztuką ludową, sztuką tzw. wysoką, ale także przyrodą. Obok monumentalnych rzeźb sakralnych tworzy fantazyjne zwierzęta, kwiaty, stwory ze świata baśni.

 

Artysta jest laureatem wielu nagród. Jego dzieła znaleźć można w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych (m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym Toruniu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie). Największa kolekcja jego prac znajduje się w zbiorach Działu Etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

Imaginarium. Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej

kuratorka: Małgorzata Paul

aranżacja plastyczna: Mariusz Paluchiewicz

06.11. 2020 – 28.02.2021

Muzeum Śląskie w Katowicach

budynek Stolarni

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz