Industriada 2017 z filmami o przemyśle

Tegoroczna Industriada jest dla nas wyjątkowa. Po raz pierwszy zostaną pokazane archiwalne filmy dokumentujące życie w rytmie maszyny. Przekazali je z domowych zbiorów mieszkańcy  województwa.
image

Industriada to największe święto Szlaku Zabytków Techniki, zrzeszającego 42 obiekty związane z górnictwem węgla i srebra, hutnictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W tym roku otrzymała ona Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Poprosiliśmy mieszkańców, aby włączyli się w tegoroczną odsłonę Industriady. Od marca przekazywali naszej Filmotece Śląskiej archiwalne filmy zrealizowane na terenie zakładów przemysłowych, pokazujące życie toczące się w rytmie maszyny.  Zebraliśmy  ponad 7 godzin materiału filmowego na różnych nośnikach – głównie na celuloidowych taśmach 16 mm i 8mm, ale i w zapisie VHS. Filmy przekazywano z różnych miejsc naszego województwa – Lipin, Bytomia, Szopienic, Katowic, Częstochowy. Nasi konserwatorzy odczyścili i przygotowali je do projekcji. 10 czerwca w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia pokażemy najciekawsze z filmów uczestnikom Industriady – projekcja potrwa mniej-więcej 4 godziny.

 

Zobaczymy m.in. materiały zrealizowane przez górników-filmowców podczas zamykania trzech śląskich kopalń: KWK Andaluzja, KWK Paryż i KWK Katowice. Dwa z filmów przedstawiają unikatowe spacery po działających jeszcze zakładach. Trzeci jest fabularyzowanym dokumentem, zawierającym wywiady z pracownikami. 

 

Poprosimy Was o pomoc w zidentyfikowaniu materiałów z lat 30 i 40 ubiegłego wieku, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Kasprzaka, z jego prywatnej kolekcji. Nie wiemy jednak, gdzie zostały one nakręcone – fragmenty filmu pokazującego pracę w anonimowych kopalniach i hutach można zobaczyć na naszym kanale na YouTube. Całość pokażemy w Walcowni.

 

Przyjrzymy się też dokładniej życiu, które toczyło się wokół zakładów przemysłowych. Pojedziemy na wczasy robotnicze. Zjemy posiłek w jadalni zaprojektowanej przez hutników - artystów amatorów. Przeniesiemy się w czasy początków Solidarności i zobaczymy kilkutysięczny tłum biorący udział w jednej z pierwszych mszy świętych odprawianych na boisku, w Walcowni w Szopienicach. I przypomnimy zapisaną na celuloidowej taśmie historię tutejszego hutnictwa.

 

Ale to nie wszystko, co dla Was przygotowaliśmy. Tego dnia dotkniecie maszyn, dzięki którym mieszkańcy naszego województwa oglądali filmy. Pokażemy Wam zabytkowe projektory znajdujące się w zbiorach Filmoteki Śląskiej. Niektóre z nich są perłami na skalę światową – na przykład projektor, który przez lata wyświetlał filmy w kinie Rondo znajdującym się w Spodku to unikat. Można było na nim pokazywać materiały z taśmy 70 mm.

 

O godz. 17.00 zaterkocze jeden z filmotecznych projektorów. Wyświetlimy na nim film Andrzeja Munka i Witolda Lesiewicza, zrealizowany w 1954 roku dzięki współpracy i pomocy górników. To fabularyzowany dokument o gwiazdach zapalanych na szybach wydobywczych w górnośląskich kopalniach. Gwiazdach, które świadczyły o kolejnych etapach realizacji planu wydobycia węgla.

 

Finałem Industriady 2017 w Walcowni będą koncerty połączone z wizualizacjami. Dwa projekty ambient/industrial Dead Factory oraz MOAN stworzą synergię z filmowymi materiałami archiwalnymi z domowych zbiorów mieszkańców województwa przekazanymi Filmotece Śląskiej na Industriadę. Archiwalne filmy zostały przemontowane i będą współgrać nie tylko z rytmem przemysłowych maszyn, ale i postindustrialnej muzyki.

 

Na najbardziej dociekliwych uczestników Industriady czeka niespodzianka. W jednym z hutniczych pieców czai się instalacja video, która została zmontowana ze ścinków filmów przekazanych nam w ramach industriadowej zbiórki przez mieszkańców. 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz