Inna 2. Kobiety mówią!

Po zeszłorocznym sukcesie w pełni autorskiego przeglądu „Inna. Kobiety przełamują tabu” CSF i Silesia Film wracają z jego drugą odsłoną! „Inna 2. Kobiety mówią!”.
image

Od #MeToo do Time’s Up”

/ 28 lutego, środa, godz. 18.00

 

  • Spotkanie z Martą Frej, Agatą Szczęśniak, Leszkiem Koczanowiczem. Rozmowę poprowadzi Anita Skwara / Podczas spotkania „Od #MeToo do »Time’s Up«” będziemy rozmawiać o przełamaniu pewnego stereotypu postrzegania kobiet. W przypadku #MeToo do spraw omawianych dotychczas jedynie przez kobiety lub najczęściej skrywanych w pokładach niepamięci, zostali zaangażowani mężczyźni – którzy zobaczyli, że do #MeToo przyznają się nie tylko obce kobiety, traktowane nieco jako odrębny byt, ale że są to często najbliższe im kobiety: ich koleżanki, przyjaciółki, żony.

 

  • Pokaz filmu „Thelma i Louise” (reż. Ridley Scott, USA 1991, 129 min) / Ktoś powiedział „chwytaj życie”, więc to zrobiły. Susan Sarandon i Geena Davis jako dwie przyjaciółki, które po tragicznym wypadku w przydrożnym barze ruszają w desperacką podróż przez amerykański południowy zachód. Ścigane przez zdeterminowanego detektywa (Harvey Keitel), spotykają przystojnego autostopowicza, przeżywają moc ekscytujących przygód, i nareszcie żyją na wysokich obrotach... do czasu.

 

100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety
/ 6 marca, wtorek, godz. 19.00

 

  • Spotkanie z Joanną Szczepkowską, Sonią Dragą i Małgorzatą Tkacz-Janik. Rozmowę poprowadzi Jarosław Makowski / Spotkanie, które będzie skupiało się wokół 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety, będzie dotyczyło również emancypacji kobiet, publicznego zabierania głosu przez kobiety w tematach politycznych i społecznych. Zostaną przybliżone między innymi historyczne postacie śląskich polityczek: Janiny Omańkowskiej, Józefy Bramowskiej i Krystyny Bochenek oraz kobiet w polityce na świcie m.in. Hilary Clinton.

 

  • Pokaz filmu „Boski porządek”, reż. Petra Biondina Volpe, Szwajcaria 2017, 96 min (przedpremiera) / Szwajcaria, 1971 rok. Nora jest młodą gospodynią domową i matką, która mieszka ze swoim mężem i dwoma synami w spokojnej małej wiosce. Tutaj, na szwajcarskiej prowincji, mało kto odczuwa skutki gigantycznych wstrząsów społecznych, które zostały wywołane wydarzeniami z maja 1968 roku, związanymi z falą rewolucji obyczajowej, demonstracjami studenckimi i walką o prawa obywatelskie. Nora nawet nie przeczuwa, że jej życie ulegnie radykalnej zmianie i z kury domowej stanie się feministyczną aktywistką, doprowadzając do przyznania kobietom praw wyborczych. Film inspirowany faktami, opowiadający o drodze Szwajcarek do uzyskania pełni swobód obywatelskich – kolejny w kanonie kina kobiecego po „Niezłomnych” i „Sufrażystce”.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook