Instalacja Michała Frydrycha - „Krople potu lśniły jak gwiazdy” Katowice Street Art Festival AiR

Po Domu nad Ruczajem, który wbrew woli organizatorów udał się w podróż drogą wodną w kierunku Sosnowca, tym razem Katowice Street Art Festival AiR prezentuje instalację, która z założenia ma się przemieszczać po katowickiej Ligocie.
image

Instalacja Michała Frydrycha to ażurowa metalowa kula, którą można dowolnie (choć nie bez wysiłku) przetaczać z miejsca na miejsce. Jej ruch będzie można śledzić dzięki systemowi GPS na specjalnej stronie www. Czy mieszkańcy Ligoty odważą się na kontakt z kulą? Dokąd zawędruje?


„Krople potu lśniły jak gwiazdy” to ruchoma rzeźba umiejscowiona w przestrzeni publicznej Katowic. Pracę stanowi zmięta w ponad metrową kulę czarna, ażurowa, wykonana z metalu kratka zaczerpnięta z kraciastych koszul robotniczych, charakterystycznych dla wszystkich pracowników fizycznych. Od wewnątrz ta sfera posiada intensywne akcenty zieleni i czerwieni, dwóch klasycznych kolorów reprezentujących dwa główne przemysły śląska. Praca jest ruchoma; oznacza to, że mieszkańcy Katowic będą mieli możliwość decydowania o tym gdzie się ona znajdzie, jak i jej własnoręcznego przetaczania w nowe miejsca. Ideą jest zdemokratyzowanie umiejscawiania pracy w przestrzeni publicznej, poprzez oddanie pracy bezpośrednio w ręce przechodniów. Ale, żeby tę decyzję wprowadzić w życie tocząc pracę, trzeba będzie się trochę napocić.

Michał Frydrych - jest absolwentem warszawskiej ASP, studiował również na Universität der Künste (UdK) w Berlinie. Zajmuje się malarstwem jako formą mówienia wizualnymi zdaniami. Tworzy przestrzenie używając języka w formie medium, które pozwala na pojawianie się w nich i znikanie rzeczy, relacji i historii. Interesuje się rzeczywistością jako językiem, pięknem w oku obserwatora, codziennością, rzucaniem cienia, psychodelią, patrzeniem w przestrzeń. Jego wystawy i prace pokazywane były między innymi w CentrumSztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Centro Internacional de Cultura Contemporánea Tabakalera w San Sebastian.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz