Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Trzy dekady

Od 18 listopada do 19 grudnia 2021 katowickiej Galerii BWA będzie można oglądać wystawę „Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Trzy dekady”.

 

Jednym z pierwszych kierunków, które można było studiować w roku 1990 na nowym wydziale w Opawie – początkowo był on częścią Uniwersytetu Masaryka w Brnie, a sam Uniwersytet Śląski powstał dopiero rok później – była fotografia. W tym czasie we wszystkich krajach postkomunistycznych można było studiować fotografię tylko na FAMU w Pradze i na Hochschule für Grafik und Buchkunst (HGB) w Lipsku. Zgłosiło się wielu kandydatów, ale na początku szkoła nie mogła zaoferować im niemal nic poza dobrymi nauczycielami i jednym biurem. Stopniowo jednak zbudowano fotograficzne studio, profesjonalną bibliotekę, pracownie komputerową czy obszerny magazyn. Co najważniejsze, w instytucie powstał świetny zespół pedagogów, w skład którego wchodzili zarówno wybitni fotografowie różnych pokoleń i różnych orientacji twórczych, jak i eksperci z innych dziedzin, takich jak socjologia, typografia czy historia sztuki. Wchodzący w skład grona pedagogicznego nauczyciele wzajemnie się szanowali, a często nawet przyjaźnili, a zatem naturalnie taka przyjazna i nieformalna atmosfera została przeniesiona na studentów. Wiele osób, które wcześniej się nie znały, często, właśnie w instytucie, zaprzyjaźniły się na całe życie.

 

Instytut Twórczej Fotografii to renomowana marka nie tylko w Republice Czeskiej, ale także w krajach ościennych. Wśród jego studentów nie brakuje znanych nazwisk. Pomiędzy absolwentami instytutu możemy dziś znaleźć dziekana wydziału sztuki i wielu nauczycieli zarówno uniwersytetów, jak i szkół średnich, zwycięzców pierwszych nagród konkursu World Press Photo, zdobywców głównych nagród Oscar Barnack Award i Hasselblad Masters czy nominowanego członka legendarnej agencji Magnum. Są wśród nich twórcy, których prace były wystawiane w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Metropolitan Museum of Photography w Tokio i innych prestiżowych instytucjach, szefowie galerii fotograficznych oraz kilkudziesięciu fotografów, którzy doskonale radzą sobie na rynku fotografii artystycznej i komercyjnej.

 

Instytut wspiera całe spektrum aktualnych trendów twórczych, w tym nowych mediów i sztuki konceptualnej. Na przestrzeni 30 lat działalności szkoła uzyskała międzynarodową renomę. Instytut dorobił się znakomitego zespołu pedagogów, to nie tylko wybitni fotografowie różnych pokoleń i orientacji twórczych, ale także znawcy takich dziedzin jak socjologia, typografia czy historia sztuki. Dużą część wykładowców oraz studentów stanowią obcokrajowcy. Co warte pokreślenia, aktualnie w 19-osobowej kadrze wykładowców znajduje się czterech Polaków: Jan Brykczyński, Michał Szalast, dr Rafał Milach oraz dr Arkadiusz Gola. Na przestrzeni 30 lat działalności Instytut zorganizował wiele wystaw na terenie Czech oraz w wielu miastach w Europie, m.in. w Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Katowicach, Bytomiu, Zabrzu, Bratysławie, Budapeszcie, Moskwie, Wilnie, Wiedniu, Berlinie, Frankfurcie, Kolonii, Lille, Paryżu, Nimes, Oxfordzie…

 

W instytucie duży nacisk kładzie się na historię i teorię fotografii. Najlepiej świadczą o tym obszerne końcowe prace teoretyczne, z których wiele znacząco wzbogaca historiografię fotografii. Wszystkie prace są publicznie dostępne nie tylko w bibliotekach, ale także na stronie: www.itf.cz. Niektóre z nich udało się opublikować w formie książkowej. Dlatego wystawa obejmuje również teoretyczne prace licencjackie i magisterskie, książki i katalogi studentów i pedagogów.

 

Kuratorzy: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Michał Szalast

Współpraca: Petr Jahn, Lukáš Lamla, Arkadiusz Ławrywianiec, David Macháč, Miroslav Zeman

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz