Józef Lach. Ostatni Mohikanin – w setną rocznicę urodzin

Zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci Józefa Lacha, niezwykłego antykwariusza i bibliofila, który w latach 1961–1990 prowadził w Katowicach niewielką księgarnię w suterenie przy ul. Gliwickiej.
image

W piwniczce zapełnionej książkami, czasopismami, broszurami oraz drukami ulotnymi, spotykali się miejscowi artyści, uczeni i bibliofile. Do tego magicznego „królestwa staroci” zaglądali często również pracownicy Biblioteki Śląskiej, aby zakupić unikatowe silesiaka, które potem trafiały do zbiorów katowickiej książnicy.

 

W spotkaniu weźmie udział Urszula Lach – córka antykwariusza, która podzieli się wspomnieniami o ojcu, a także opowie o swojej wieloletniej pracy w bibliotekach norweskich. Będziemy gościć również wnuczkę Józefa Lacha oraz jego przyjaciół i znajomych: Henryka Wańka, Piotra Fuglewicza i Jana Matuszyńskiego, który poprowadzi spotkanie.

 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa (czynna od 27 maja 2019): „Józef Lach – niezwykły katowicki antykwariusz” prezentowana w holu głównym Biblioteki Śląskiej. Można na niej zobaczyć pamiątki przekazane Silesiance przez córkę antykwariusza oraz dokumentację wieloletniej współpracy Józefa Lacha z Biblioteką Śląską.

 


 

 

Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz