Katowice Street Art Festival 2015

Katowice Street Art Festival świętuje 5. rocznicę. W tym roku do Katowic przyjadą m.in. Axel Void – amerykański artysta tworzący na całym świecie oraz szwedzki twórca Nug.
image Coxie, fot. Davido, materiały organizatora

„5. Katowice Street Art Festival będzie edycją pogłębionej refleksji nad miastem. Spróbujemy zadać ważne i trudne pytania o jego przyszłość. Street art, jako sztuka mocno zakorzeniona w mieście i z niego czerpiąca inspirację, może być narzędziem badawczym o wywrotowym i krytycznym charakterze. Może zmusić nas do redefinicji tego pojęcia. Może pomóc wydobyć zakurzone idee lub poszukać nowych. Zwrócić uwagę na społeczne, polityczne, przestrzenne czy ekonomiczne konteksty podejmowanych działań. Spojrzeć na rolę sztuki w procesie zmiany, dostrzec problemy, poszukać alternatywnych rozwiązań, czy wreszcie spróbować nadać miastu nową podmiotowość albo przynajmniej określić kierunek poszukiwań.


Katowice w trakcie tej edycji obchodzić będą 150-lecie nadania praw miejskich. Większość imprez będzie świętowaniem i celebrowaniem tej rocznicy. Uznaliśmy, że to dobry moment do refleksji nad miastem. Chcemy przyjrzeć się zarówno idei miasta, jak i samym Katowicom, interesuje nas kontekst globalny i lokalny, to co Katowice jako miasto o pewnej strukturze mogą nam powiedzieć o kondycji miast w ogóle. Niech Katowice, mając za sobą przeszłość pełną odważnych i śmiałych wizji jednocześnie architektonicznych, społecznych i politycznych, związanych czy to z rewolucją przemysłową, czy z pojawieniem się modernizmu przed i powojennego, chociaż na chwilę staną się ponownie miejscem eksperymentu i poszukiwania. Niech spróbują poszukać dla siebie nowej tożsamości. Niech wymyślanie miasta od nowa zacznie się właśnie tutaj. A przynajmniej niech parę pytań zostanie zadanych”.

 

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach już wkrótce.

 

Artyści

 

 

 

  • KID ZOOM, czyli Ian Strange – legenda australijskiej sceny artystyczne, zob. >>>