„Klątwa obfitości” w Kinie Kosmos. Światowa premiera nowego filmu Ewy Ewart

Czy zostawić ropę naftową, by ratować kluczowe ekosystemy? Czy dla własnego dobra ludzkość potrafi się powstrzymać od eksploatowania zasobów Ziemi? Na te pytania miała odpowiedzieć inicjatywa Yasuni, której celem była ochrona ekwadorskiego parku narodowego. O kulisach i skutkach przedsięwzięcia opowiada „Klątwa obfitości” – film autorstwa Ewy Ewart wyprodukowany przez Krupa Gallery. Efekt dwóch lat pracy polskiej dziennikarki i reżyserki po raz pierwszy będzie można zobaczyć 5 grudnia w Katowicach.
image

Ponad dekadę temu władze Ekwadoru – kraju zadłużonego, ale bogatego w ropę naftową – zaproponowały pozostawienie prawie połowy zasobów surowca w ziemi, aby chronić park narodowy Yasuni. Idea zakładała uratowanie jednego z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie – niezwykle ważnego ekosystemu – w zamian za rekompensatę otrzymaną od międzynarodowej społeczności. Ten śmiały plan ratowania klimatu i części Amazonii runął, bo w 2017 roku rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wydobycia ropy w najbardziej wrażliwym obszarze parku. Dramat rozgrywający się w tym miejscu to kwintesencja palących problemów naszej cywilizacji. Stawką jest nasze przetrwanie, a Ekwador stoi przed pytaniem czy da się pogodzić realia i potrzeby gospodarcze z działaniem na rzecz zachowania naszej planety dla kolejnych pokoleń. Kulisy nieudanej inicjatywy Yasuni, a także jej konsekwencje – regionalne i globalne – odsłania polska dokumentalistka Ewa Ewart w filmie „Klątwa obfitości”. 
 
Premiera w kinie Kosmos to wydarzenie towarzyszące COP24 – Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

To poruszający obraz, który stawia kluczowe i zarazem trudne pytania o to, czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi, a także czym ryzykujemy, jeśli tego nie zrobimy. Film jednak daje nadzieję, że jeszcze nie jest za późno na uratowanie naszej planety i nas, ludzi. Premiera filmu, którego producentem jest Krupa Gallery, odbędzie się 5 grudnia br. o 19.00 w katowickim kinie Kosmos. Pytania, jakie stawia Ewa Ewart, wybrzmią w czasie, w którym na szczycie COP24 toczyć się będzie debata na temat światowej polityki klimatycznej i działań, jakie ludzkość powinna podjąć.

Po premierze odbędzie się rozmowa o zrównoważonym rozwoju, w której udział wezmą:
 
  • Ewa Ewart, reżyserka, dokumentalistka, Ambasadorka Zrównoważonego Rozwoju Global Compact Poland.
  • Michał Kurtyka, pełnomocnik ds. prezydencji COP24 oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii RP.
  • Marcin Krupa, Prezydent Katowic.
  • Radosław Śmigulski, Prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  • Maciej Grabowski, były Minister Środowiska, Prezes Centrum Myśli Strategicznych.
  • Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli
  • Piotr Krupa, Prezes Zarządu, Kruk S.A.

 

Debatę moderować będzie Edwin Bendyk - szef działu nauka w Tygodniku Polityka. Wprowadzenie do rozmowy wygłosi Kamil Wyszkowski, dyrektor United Nations Global Network Polska.

Wstęp jest bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kinie lub poprzez rezerwację mailową: kontakt@krupagallery.net.

Kolejnymi okazjami do obejrzenia efektów dwuletniej pracy Ewy Ewart będą:
  • Pokaz w kinie Rialto w Katowicach – 6 grudnia o 19.00.
  • Emisja w telewizji BBC World – 8–9 grudnia
  • Emisja w telewizji TVN – 8–9 grudnia.
komentarze

dodaj komentarz
aŁtor nieznaNy 01.06.2020, godz. 17.05

A od maja 2020 film można oglądać na Vimeo i Amazon Prime. Dostęp płatny - 10 zł. Producenci (Krupa Gallery) i autorka zapowiadają, że pieniądze zostaną przeznaczone na kolejny film dokumentalny na doniosły temat o znaczeniu globalnym - o kryzysie związanym z malejącą dostępnością do wody pitnej. Linki do filmu są na oficjalnej stronie "Klątwy obfitości".

dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook