Koncert z cyklu „Usłysz nas w Muzeum Śląskim – Sezon Letni Filharmonii Śląskiej”

W programie kolejnego koncertu cyklu, oprócz dzieł Haydna, Chopina, Laksa, Góreckiego i Kilara, znajda się też śląskie pieśni powstańcze, pieśni wojskowe i patriotyczne w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej.
image

wykonawcy:

Jarosław Wolanin – dyrygent
Szymon Bywalec – dyrygent
Chór Filharmonii Śląskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

program:


Henryk Mikołaj Górecki – Szeroka woda op. 39 na chór mieszany a cappella (fragmenty)
Joseph Haydn – Symfonia nr 100 G-dur Hob. I/100 Wojskowa cz. I i II
Fryderyk Chopin – Etiuda E-dur op. 10 nr 3 w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną
Szymon Laks – Trzy Polonezy Warszawskie (prawykonanie koncertowe)
Wojciech Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana
Wojciech Kilar – Galop z filmu Cwał

oraz śląskie pieśni powstańcze, pieśni wojskowe i patriotyczne

 

W przestrzeni Muzeum Śląskiego, jednak z dala od zgiełku ulicy, w lipcowe i sierpniowe soboty o godzinie 19 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną z naszym regionem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny.

 

Sezon Letni będzie jednocześnie zapowiedzią tego, co czeka nas w przyszłym sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej. Koncerty w Muzeum Śląskim opierać się będą wyłącznie na naturalnej akustyce i brzmieniu. Nie zabraknie także odniesień do natury w tematyce utworów, usłyszymy więc m.in. Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego. Ostatnie koncerty z cyklu – 15 i 22 sierpnia – wprowadzą tematykę II Powstania Śląskiego, którego 100. rocznicę będziemy obchodzić właśnie w tym miesiącu.

 

Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo przeżywał doznania muzyczne. Bilety w cenie 5 zł za koncert dostępne będą już wkrótce w kasach Muzeum Śląskiego oraz online.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie filharmonii.

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego i Muzeum Śląskie są instytucjami kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz