Kościół Nihilistów: Martwi wszystkich narodów łączcie się! – nowa wystawa w Rondzie Sztuki

Galerie pozostają wciąż zamknięte dla zwiedzających, jednak Rondo Sztuki przygotowało nową wystawę, będącą kolejną prezentacją najciekawszych zjawisk w polskim młodym malarstwie. Kościół Nihilistów to wrocławska grupa artystyczna, ich wystawa w Rondzie Sztuki będzie pierwszą wspólną ekspozycją w publicznej instytucji. Wernisaż w formie transmisji online odbędzie się w piątek 29 stycznia o godz. 18.00.
image

Śmierć nie jest końcem, a koniec świata ma w sobie mistyczną tajemnicę. Kościół Nihilistów z właściwym sobie poczuciem ironii i niedosłowności sprawdza co się stanie kiedy przestanie istnieć świat jaki znamy i znajdziemy się w post-świecie. Ich postapokaliptyczna wizja przenosi nas w miejsce gdzie spotyka się sacrum z profanum, nowoczesność z tradycją, popkultura ze starożytnymi wykopaliskami, a wszystko to się dzieje poza ziemskimi kategoriami, za to z przyziemnymi (dosłownie i przenośni) atrybutami.

 

Jak pisał Umberto Eco: „Nawet jeśli świat jest zbiorem śmiertelnych bytów, nie znaczy to, że sam jest śmiertelny. To przenoszenie naszych doświadczeń na wszechświat jest błędem logicznym, który wciąż popełniamy. Wiele mówił o tym Kant: pojęcie świata, Boga czy wolności odnosimy do czegoś wykraczającego poza nasze zmysłowe doświadczenie, ale stosujemy do tych idei kategorie mającego sens w obrębie naszego zmysłowego doświadczenia. Nie można stosować do świata praw, jakie świat narzuca rzeczom wchodzącym w jego skład.”

 

Kościół Nihilistów, czyli Justyna Baśnik Andrzejewska, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński – funkcjonujący jako dadaistyczna, parareligijna grupa artystyczna i nomadyczna galeria. Używając absurdu i ironii komentują dystopijny świat postapokaliptyczny, transhumanistyczne koncepcje, wieszcząc fatalistyczną wizję przyszłości gatunku ludzkiego.

 

Kościół Nihilistów: Martwi wszystkich narodów łączcie się!
Kościół Nihilistów: Justyna Andrzejewska-Baśnik, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński
kurator: Adrian Chorębała
29.01.2021–07.03.2021
Galeria + Rondo Sztuki

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz