Kultura muzyczna Katowic w okresie dwudziestolecia międzywojennego

Katowice, pomimo że to stosunkowo młode miasto – w 2015 r. minie 150 lat od momentu nadania praw miejskich – od wielu dziesięcioleci były i są nadal jednym z prężniej działających ośrodków muzyki na terenie Polski. Przez ostatnie półtora wieku dzisiejsza stolica Górnego Śląska zdążyła dopisać swoje wersy na kartach historii muzyki.
image

Nie ulega wątpliwości, że przełomowy moment w dziejach kultury muzycznej w Katowicach stanowiły lata dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas powstało m.in. Śląskie Konserwatorium Muzyczne – pierwsza wyższa szkoła na Górnym Śląsku, Instytut Muzyczny oraz inne szkoły o charakterze muzycznym. W Katowicach odbywały się koncerty, przyjeżdżali znakomici kompozytorzy, wirtuozi, chóry czy inne zespoły, ale także rozwijał się amatorski ruch muzyczny.

 

Te mniejsze i większe wydarzenia muzyczne oraz osiągnięcia na polach badawczym i nauczania – innymi słowy sukces na polu kultury muzycznej w Katowicach – w okresie dwudziestolecia międzywojennego stanowiły wynik pewnego procesu, jaki przeszło to miasto już od połowy XIX w. Jakie były zatem początki muzykowania w Katowicach? Jak wyglądało życie muzyczne w Katowicach w okresie międzywojennym? Ciekawych odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszam na wystawę „Kultura muzyczna w okresie dwudziestolecia międzywojennego”.

 

Wystawa udostępniana z okazji obchodów jubileuszu 70-lecia Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz