Marcin Wysocki – „Logika to za mało”

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej zaprasza od 26 marca na wystawę „Logika to za mało” Marcina Wysockiego, na razie w formie online, a po otwarciu instytucji na miejscu w Galerii Intymnej.
image Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, fot. materiały organizatora

Otaczające nas przedmioty nie biorą się znikąd – powstają z konkretnego powodu, w konkretny sposób i, przy odrobinie szczęścia, w konkretnym celu. Podobnie rzecz ma się z projektami graficznymi. W tym przypadku, szczególnie jeśli projekt jest stworzony na potrzeby kultury, ten kontekst bywa intrygujący.


Kontekstem są potrzeby odbiorców. Kim oni są? Oprócz gości galerii ważnymi interesariuszami projektów są pracownicy i osoby kierujące instytucjami kultury. Są nimi też sami artyści i ich sztuka. Potrzeby tych grup mogą być różne, czasem wręcz sprzeczne. Kolejnym kontekstem powstawania projektów jest miejsce, w którym mają zaistnieć. Jeszcze innym są procesy i sytuacje, w jakich powstałe przedmioty biorą udział. Jak możemy wpływać na te sytuacje, odpowiednio projektując przedmioty im towarzyszące? Wystawa „Logika to za mało” daje odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań.


Autor wystawy od prawie dwóch dekad projektuje, odpowiadając na potrzeby instytucji kultury. Spod jego ręki wychodzą książki i katalogi. Odpowiada za wszelkie materiały, będące częścią identyfikacji wizualnej wydarzeń kulturalnych – od logotypów, plakatów przez animacje i wideoklipy. Na wystawie będzie można przyjrzeć się szczegółowo opisanymi procesom powstawania projektów, sposobom budowania założeń projektowych, opisom ich realizacji oraz rezultatom, przedstawionym w multimedialny sposób. Wystawa jest też efektem wieloletnich badań autora nad procesami zachodzącymi wokół wystaw sztuki współczesnej. Jego projekt doktorski pt. „Wystawa sztuki współczesnej jako usługa” to nowatorskie połączenie metod projektowych (jak design thinking czy projektowanie usług) z wnioskami badań socjologii kultury. Efektem tej pracy jest obszerny podręcznik pomocny instytucjom w projektowaniu oraz w badaniu i diagnozowaniu potrzeb odbiorców kultury.


Wystawa „Logika to za mało” to ukłon Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w stronę projektantów ze Śląska, których pracę chcemy należycie nagłośnić.


Wystawa online. W wersji stacjonarnej będzie dostępna po ponownym otwarciu instytucji kultury.


Marcin Wysocki – (ur. 1981) projektant, edukator, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2020 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i obronił pracę „Wystawa sztuki współczesnej jako usługa. Badanie potrzeb odbiorców wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Analiza i poprawa procesów projektowych wpływających na doświadczenia odwiedzających wystawy”. Autor wielu projektów, m.in. książek, katalogów, elementów identyfikacji wizualnych, plakatów, logotypów oraz ilustracji. Od 2011 kieruje działem wydawnictw w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. W 2016-17 graphic art director w biurze projektowym SOKKA. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. w Konkursie Śląska Rzecz, Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku oraz roczniku „Print Control”. W 2019 roku zdobył główną nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii plakatu animowany dla plakatu wystawy „Królowa pszczół” oraz wyróżnianie w kategorii plakat użytkowy za plakat wystawy „Nic się nie stało”.
www.marcinwysocki.pl
behance.net/MarcinWysocki

 

 

 

 

 


Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz