„Migamy i czytamy” – spotkanie online

Kim są Głusi przez duże G? Co to jest audyzm? Czy istnieje jeden język migowy? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzią goście spotkania „Migamy i czytamy”. Do udziału w wydarzeniu online Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza 15 kwietnia 2021 roku o godzinie 12.00. Dostęp do wydarzenia, prowadzonego w polskim języku fonicznym oraz polskim języku migowym, będzie bezpłatny.
image

Spotkanie transmitowane będzie na profilu FB muzeum 15 kwietnia o godzinie 12.00. Wydarzenie dostępne bezpłatnie w polskim języku fonicznym oraz polskim języku migowym.

 

Wspólnie z zaproszonymi gośćmi będziemy poruszać tematy z perspektywy historii sztuki, estetyki, antropologii kultury, a także socjologii, i rozmawiać o unikatowych publikacjach z zakresu deaf studies, deaf art, antropologii komunikacji i języków migowych. Biblioteka Muzeum Śląskiego jest jedyną w Polsce, w której można znaleźć publikacje dotyczące tej tematyki. Księgozbiór z dziedziny jest stale poszerzany o nowe tytuły, do których czytelnicy mają dostęp za pośrednictwem katalogu umieszczonego na stronie internetowej muzeum. Publikacje sprowadzane są ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów, w których prowadzone są badania nad kulturą Głuchych.

Dzięki współpracy ze społecznością Głuchych na Śląsku, w Polsce i na świecie realizowany jest w Muzeum Śląskim długofalowy program badawczo-edukacyjny poświęcony kulturze i sztuce Głuchych, którego finałem ma być wystawa poświęcona tej mniejszości kulturowo-językowej. Współpracując od kilku lat z oddziałami Polskiego Związku Głuchych z całej Polski, Grupą Artystów Głuchych, fundacjami, szkołami, instytucjami naukowymi i aktywistami reprezentującymi świat Głuchych, muzeum buduje sieć kontaktów i poszukuje rozwiązań dla podniesienia jakości edukacji w zakresie sztuki dla osób niesłyszących. Na równi z działalnością badawczą śląskiej instytucji zależy na popularyzacji tematów związanych z kulturą i sztuką Głuchych, integracji osób słyszących i niesłyszących oraz zainspirowaniu badaczy z różnych dyscyplin humanistycznych do odkrywania świata mniejszości językowo-kulturowej Głuchych.

 

uczestnicy:

Dagmara Stanosz – antropolożka kultury

Michał Justycki – historyk sztuki

Zuzanna Teper-Solarz – socjolożka

Agnieszka Kołodziejczak – kulturoznawczyni

tłumaczenie: Irena Piecha

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz