Mistrzowskie interpretacje. Sofya Gulyak w Akademii Muzycznej w Katowicach

Na marzec Silesia zaplanowała dla melomanów wyjątkowy wieczór z udziałem gwiazdy światowej pianistyki Sofyi Gulyak, która po raz kolejny wystąpi w Polsce w kilku recitalach.
image Sofya Gulyak (fortepian), fot. mat. prasowe organizatora

Na zaproszenie Silesii ta wielka rosyjska pianistka zagra w Katowicach w poniedziałek, 17 marca, o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Koncert poprowadzi prezes wrocławskiego Towarzystwa  im. Ferenca Liszta, które jest współorganizatorem recitalu rosyjskiej pianistki.

 

Rok temu Sophia Gulyak koncertowała w Katowicach w Studiu Polskiego Radia. Głównymi punktami jej występu były wówczas „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego i parafrazy Ferenca Liszta na tematy wagnerowskie.

Wysmakowany i zróżnicowany repertuar jej kolejnego, zapowiadanego występu zadowoli z pewnością najbardziej wybrednych koneserów. Artystka zaproponowała bowiem następujący program: J.S. Bach / F. Busoni – „Chaconne”, C. Franck – „Preludium, Chorał i Fuga”, R. Wagner / F. Liszt – „Isoldens Liebestod”, F. Liszt – „Consolations”: nr 2 E-dur i nr 3 Des-dur, N. Meitner – „4 Bajki” op. 26, S. Rachmaninow – 2 „Moments musicaux” z op. 16: nr 2 h-moll i nr 4 e-moll.

 

Warto przypomnieć, że początkiem międzynarodowej kariery Sofyi Gulyak był spektakularny sukces na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds w Anglii w 2009 r., gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary. Była pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w pięćdziesięcioletniej historii tego prestiżowego konkursu. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów pianistycznych (m.in. im. Feruccio Busoniego we Włoszech i im. Williama Kapella w USA).

 

Obecnie miarą renomy, jaką cieszy się pianistka są recitale i występy z czołowymi orkiestrami, z uznaniem recenzowane przez światową prasę: „La Grande dame du piano” – La Scene, „Formidable artist” – The Guardian, „Fenomenalna Sofya Gulyak” – Ruch Muzyczny. W Washington Post już 2007 r., w recenzji zatytułowanej „A Rach(maninoff) star is born…” podkreślono „niewiarygodną precyzję i współpracę z orkiestrą” oraz „grę kunsztownie delikatną i wrażliwą”.

 

mistrzowskie interpretacje:
Sofya Gulyak (Rosja) – fortepian
Juliusz Adamowski – słowo


program:

J.S. Bach/ F. Busoni – Chaconne,
C. Franck – Preludium, Chorał. i Fuga
R. Wagner/F. Liszt – Isoldens Liebestod
F. Liszt - 2 Consolations (nr 2 i nr 3), N. Medtner – 4 Bajki op. 26
S. Rachmaninow – 2 Moments musicaux op. 16 (nr 2 i nr 4)





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz