Narodowe czytanie Fredry w Katowicach

7 września w Parku Kościuszki od godz. 12.00 do 18.00 potrwa impreza literacka, której tematem będzie twórczość Aleksandra Fredry. Na scenie pojawią się aktorzy z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego oraz Teatru Rawa, a także zespoły muzyczne.
image karykatura A. Fredry, rys. Krystian Banik

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł literackich najsłynniejszych polskich autorów.

 

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości – czytamy na oficjalnej stronie prezydenta RP.

 

Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Aleksandra Fredry.

Aleksander Fredro był pamiętnikarzem, komediopisarzem i poetą. Uznaje się go za jednego z czołowych pisarzy epoki romantyzmu. Popularność jego sztuk nie słabnie, a „Zemsta", czy „Śluby panieńskie" wciąż pojawiają się na deskach teatrów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów włączają się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”.

 

W programie wydarzenia fragmenty inscenizacji wybranych utworów Fredry w aranżacji zawodowych aktorów, a dla odważnych możliwość samodzielnego odczytania fragmentów na scenie.


Będą również quizy tematyczne, gra terenowa, konkursy oraz gry i zabawy dla dzieci. Podczas gry terenowej drużyny wcielą się w pomocników Wacława –  będą szukać krokodyla dla Klary, wykonując niebezpieczne zadania, na przykład szturmować zamek.


Zaprezentowana zostanie też wystawa tematyczna na temat Fredry.

 

Ponadto na odwiedzających tego dnia Park Kościuszki czeka wiele niespodzianek: książki Aleksandra Fredry wydane przez różne wydawnictwa (wśród nich białe kruki) oraz czasopisma. Zaproszony karykaturzysta sportretuje każdego śmiałka.

Tradycyjnie biblioteka zorganizuje kiermasz taniej książki – wyprzedaż książek wycofanych ze zbiorów MBP w atrakcyjnych cenach oraz nowości wydawnicze. Każdy bibliofil powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Impreza zakończy się budowaniem wielkiego muru i pamiątkowym zdjęciem.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz