Narodowe Czytanie w Bibliotece Śląskiej

Jak co roku Biblioteka Śląska przyłącza się do akcji Narodowe Czytanie. 8 września zapraszamy do śląskiej książnicy, aby na nowo poznać powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a także 44 teksty „Antologii Niepodległości”.
image

Narodowemu Czytaniu „Przedwiośnia” w Bibliotece Śląskiej towarzyszy wystawa, na której można zobaczyć różne wydania powieści Stefana Żeromskiego, m.in. jubileuszową edycję opublikowaną w 1928 roku z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości; prezentowane są również broszury odzwierciedlające burzliwe dyskusje wywołane wydaniem „Przedwiośnia”oraz teksty krytycznoliterackie, które ukazały się w Poznaniu, Krakowie i Warszawie w latach 1925‒1929. Ciekawostką wystawy jest oryginalny list Żeromskiego do pisarki i tłumaczki Marii Grąbczewskiej, wysłany z nadmorskiej miejscowości we Włoszech 22 marca 1924 roku, czyli w czasie powstawania „Przedwiośnia”. Cenny autograf pochodzi z rękopiśmiennej kolekcji Biblioteki Śląskiej.

 

Na odwiedzających w tym dniu książnicę czeka także druga ekspozycja, to edycje 44 utworów zaliczanych do „Antologii Niepodległości”. Egzemplarze wszystkich dzieł możemy znaleźć w zbiorach Biblioteki Śląskiej, co więcej zachowało się aż 18 pierwodruków, w tym cenne edycje z XIX i początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę na wydany w 1894 roku album „Pieśń Legionów” z ilustracjami Juliusza Kossaka oraz płytę winylową „Sierpień 80  z nagraniem pieśni strajkowej „Postulat 22”.  

 

W Holu Głównym Biblioteki będziemy mogli również wysłuchać audiobooka „Przedwiośnia”, udostępnionego dzięki uprzejmości biblioteki Wolne Lektury, partnera naszej akcji.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz