Narodowe czytanie w Kinie Kosmos. Bruno Schulz i „Sanatorium pod Klepsydrą”

Jak co roku Kino Kosmos wpisuje się w ogólnonarodową akcję czytania dzieł polskiej literatury zapoczątkowaną jeszcze w 2012 roku.  
image „Sanatorium pod Klepsydrą”, reż. W.J. Has, © Studio Filmowe Kadr 1973

Tegoroczna edycja to czytanie wybranych przez Parę Prezydencką ośmiu nowel autorstwa naszych najwybitniejszych mistrzów pióra. Jako Instytucja związana z filmem Kino Kosmos  pragnie przypomnieć dzieło Bruno Schulza i połączyć tę ogólnopolską akcję z prezentacją filmowego arcydzieła Wojciecha Jerzego Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”, opartego na utworach Schulza.

 

Tekstem Bruno Schulza, nad którym pochylimy się w Kinie Kosmos, będzie nowela „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”. W sali kinowej Kina Kosmos najpierw wysłuchamy tekstu w interpretacji aktorów Teatru Śląskiego: Zbigniewa Wróbla i Artura Święsa, a następnie obejrzymy genialną adaptację prozy Bruno Schulza.

 

„Sanatorium pod Klepsydrą” (1973) w reżyserii Wojciecha Hasa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wyrafinowanych dzieł polskiej kinematografii. To, co wydawało się niemożliwe, czyli przeniesienie prozy Schulza na materię filmową, stało się faktem i to niezwykle znaczącym dla polskiej kinematografii. To niezwykła, poetycka refleksja nad przemijaniem, sensem życia, a także wieloma drobnymi sprawami składającymi się na nasze życie.

 

W rolach głównych: Jan Nowicki, Gustaw Holoubek, Halina Kowalska

 

Józef – główny bohater odwiedza sanatorium, w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość. W onirycznej, surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom oraz tę, która odrzuciła jego miłość.

 

Film będzie prezentowany w odnowionej cyfrowo wersji.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz