Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach 17 maja, o godz. 17.00.
image

Od tej godziny zwiedzający będą mogli odwiedzić Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek. Ponadto dwie grupy (o godz. 17.00 i 18.00) będą mogły zobaczyć miejsca na terenie kopalni Wujek związane z pacyfikacją i śmiercią 9 górników w grudniu 1981 r. Są to: łaźnia łańcuszkowa – w której odbyła się msza święta; plac przy kotłowni – miejsce gdzie zginęli górnicy; przyszybowy punkt opatrunkowy – w którym udzielano pomocy rannym górnikom; Stacja Ratownictwa Górniczego – gdzie złożono zastrzelonych górników. Wycieczki będą oprowadzane przez uczestników wydarzeń w 1981 roku – autentycznych świadków historii najnowszej. Ilość miejsc ograniczona, rezerwacja telefoniczna: nr 32-208-55-33, 32-601-21-08.

 

Między godz. 19.00 a 20.00 zaplanowano blok zatytułowany „Historia w pamięci i przedmiotach zapisana”, w ramach którego odbędzie się prezentacja filmowych relacji uczestników strajku w KWK „Wujek” w 1981 r.; prezentacja nowych eksponatów w Muzeum Izbie Pamięci oraz quiz z nagrodami książkowym dotyczący historycznego strajku.

 

O godz. 20.00 odbędzie się pokaz filmu: dokumentalnego Agnieszki Świdzińskiej „Życiorysy z bliznami”.  Film zawiera wspomnienia górników – uczestników strajku, również rannych, rodzin ofiar, pracowników służby zdrowia, rodzin uczestników strajku.

 

O godz. 21.30 odbędzie się pokaz filmu „Bagaż strachu”. Film opowiada o grupie studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy pierwsi w Polsce w latach 70., jako Nieocenzurowana Oficyna Wydawnicza (NOW) rozpoczynają wydawanie zakazanych przez cenzurę w kraju książek. Projekcję filmu poprzedzi rozmowa z Maciejem Wojciechowskim, opozycjonistą  i dziennikarzem, który w latach 80. był w redakcji podziemnych pism, „Kontra” a następnie „Bez Retuszu”.

 

W trakcie Nocy Muzeów na terenie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności będzie prezentowana wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie „Wybory i referenda w PRL w latach 1946–1989 oraz specjalnie dla dzieci edukacyjna gra karciana „Skok ku wolności”.

 

Do godz. 23 po Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek będą oprowadzać świadkowie historii, uczestnicy strajku w 1981 r.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz