NOSPR, Kirill Karabits, Natalya Romaniw, Joshua Bloom – koncert online

Najbliższy koncert NOSPR pod batutą Kirila Karabitsa trafi do melomanów na całym świecie dzięki transmisji w medici.tv – wiodącej światowej stacji telewizyjnej, poświęconej muzyce klasycznej. Już w czwartek muzycy wykonają pełną dramatyzmu XIV Symfonię Dymitra Szostakowicza z udziałem znakomitych solistów.
image fot. materiały organizatora

Koncert rozpocznie Nokturn D-dur na orkiestrę smyczkową ukraińskiego kompozytora, Fidora Yakimenko. Po tym nastrojowym wprowadzeniu zabrzmi jedno z najbardziej niezwykłych dzieł Dymitra Szostakowicza – skomponowana w 1969 roku XIV Symfonia na sopran, bas i orkiestrę kameralną op. 135, do tekstów Federica Garcíi Lorki, Guillaume’a Apollinaire’a, Wilhelma Küchelbeckeraa, i Rainera Marii Rilkego. Pomysł na utwór zrodził się w trakcie choroby Szostakowicza, który podczas kolejnych pobytów w szpitalach namiętnie czytał ich poezję. Okazja do jego zrealizowania pojawiła się wkrótce, kiedy Szostakowicz wylądował w szpitalu na kwarantannie z powodu epidemii grypy. W efekcie powstał poruszający i niezwykle dramatyczny protest przeciwko grozie śmierci, który dziś zyskuje szczególną siłę wyrazu.

 

Partię sopranową w czasie koncertu wykona walijska sopranistka, Natalya Romaniw, która zaledwie dwa tygodnie temu otrzymała jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień brytyjskiego rynku muzycznego – nagrodę Singer Award przyznawaną przez Royal Philharmonic Society. Wspólnie z nią wystąpi urodzony w Australii bas, Joshua Bloom, który regularnie występuje w najważniejszych opera świata, m.in. na deskach nowojorskiej Metropolitan Opera, Wiener Staatsoper czy San Francisco Opera. Koncert poprowadzi ceniony na całym świecie ukraiński dyrygent, Kiril Karabits.

 

Koncert będzie transmitowany na żywo na platformie medici.tv oraz na stronie www.nospr.org.pl oraz na profilach NOSPR na platformach Facebook i YouTube.

 

wykonawcy:
NOSPR

Kirill Karabits – dyrygent
Natalya Romaniw – sopran
Joshua Bloom – bas

 

program:
Fidor Yakimenko
Nokturn D-dur na orkiestrę smyczkową
Dmitrij Szostakowicz
XIV Symfonia na sopran, bas i orkiestrę kameralną op. 135

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz