Olimpiada Solidarności w województwie śląskim

15 marca o godzinie 10 w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dziewięciu Górników z „Wujka” (Katowice, ul. Gallusa 5) rozpocznie się etap wojewódzki piątej edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” organizowanej przez Fundację Centrum Solidarności z Gdańska.
image

Rejestracja uczniów od godz. 9.00. Na godz. 14.00 przewidujemy ogłoszenie wyników w szkole, wręczenie nagród i dyplomów. Do wojewódzkiego etapu zakwalifikowało się ponad 70 uczniów. Partnerem „Olimpiady Solidarności” na terenie województwa śląskiego jest, jak co roku, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

 

 

15 marca, we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, odbędzie się drugi etap „Olimpiady Solidarności”. Do rywalizacji przystąpi 808 uczestników wyłonionych z ponad 3000 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.

 

Z każdego regionu, tylko troje uczniów z najlepszymi wynikami z testu wojewódzkiego zostanie zakwalifikowanych do finału ogólnopolskiego. Od tego momentu będą tworzyć trzyosobowe drużyny wojewódzkie. Laureaci spotkają się najpierw na wizycie studyjnej w Gdańsku, a następnie na finale konkursu w czerwcu w Katowicach. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Ambasadorem piątej „Olimpiady Solidarności” został zespół Fisz Emade, który zagra podczas czerwcowego finału olimpiady w Katowicach. Na olimpijczyków, którzy zdobędą pierwsze miejsca, czekają indeksy uczelni wyższej. Instytut Pamięci Narodowej nagrodzi laureatów rocznymi stypendiami naukowymi oraz bonami na publikacje IPN.

 

Udział w Olimpiadzie Solidarności biorą uczniowie z klas II liceum i III technikum.– Olimpiada Solidarności to obecnie jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich konkursów dla uczniów szkół średnich w Polsce.

Poziom Olimpiady Solidarności jest bardzo wysoki. Uczestnicy, którzy w etapie wojewódzkim osiągną wynik z testu powyżej 50%, mogą być naprawdę zadowoleni. Taki rezultat wskazuje, iż ich wiedza historyczna obejmująca lata 1970 -1990 jest naprawdę dobra. Bardzo chcielibyśmy, by zostało to docenione przez przedstawicieli władz samorządowych  oraz  nauczycieli - mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, która jest organizatorem i pomysłodawcą „Olimpiady Solidarności”.

 

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału. Każdego roku w Olimpiadzie Solidarności bierze udział coraz większa liczba uczestników i szkół.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz