Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku – finał online

Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej i Związek Górnośląski zaprasza na transmisję online finału olimpiady, który odbędzie się w piątek, 11 grudnia 2020 r. o godz. 10.00.
image Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, fot. materiały organizatora

10. Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku przebiega pod hasłem „Kolory energii”. Do konkursu zgłosiło się 88 uczniów z 17 szkół województwa śląskiego i opolskiego, a Komitet Główny zakwalifikował do finału 13 uczniów: z Katowic, Siemianowic, Mikołowa, Rybnika, Tychów. Pszczyny, Olesna i Żywca. Ich zadaniem było napisanie pracy o charakterze naukowym w obrębie jednej z czterech dziedzin: geografii, historii, literatury i języka oraz dziedzictwa kulturowego.

 

W czasie finału uczestnicy będą publicznie prezentować główne tezy swojego eseju, a następnie odpowiadać na pytania ekspertów. W piątek usłyszymy m.in. wypowiedzi na temat tego:
- czy wykorzystanie źródeł odnawialnej energii jest dobrą metodą walki o czyste powietrze;
- w jaki sposób tramwaje elektryczne zmieniły śląskie miasta;
- czy restrukturyzowanie górnictwa węgla kamiennego jest koniecznością, czy trendem;
- czy „Drach” Szczepana Twardocha może być symbolem śląskiej witalności, czy niemocy?

 

Transmisja finału Olimpiady odbędzie się w piątek, 11 grudnia 2020 r. o 10.00 na Facebooku Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

 

Organizatorami Olimpiady są Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była Łucja Staniczkowa, zmarła w zeszłym roku wiceprezes Związku Górnośląskiego. Z tej okazji Związek ustanowił nagrodę specjalną imienia Łucji Staniczkowej, przeznaczoną dla ucznia którego praca odznaczy się szczególnymi walorami humanistycznymi. Głównymi nagrodami w konkursie są jednak indeksy renomowanych uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Więcej na stronie Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku.

 

 

 

 


Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz