Piątka ze sztuki, czyli pięć odsłon wystaw stałych Muzeum Śląskiego. Prezentacja dzieła Teofila Ociepki

Gdzie znajdzie się obraz Teofila Ociepki „Dżungla wielka”?Jakie są mity narosłe wokół postaci znanego okultysty z Janowa? Na te pytanie odpowiemy 22 listopada o godz. 12.30 podczas kolejnego spotkania „Piątka ze sztuki”.
image Teofil Ociepka, Dżungla

Namalowany w 1959 roku obraz jest jednym z najciekawszych dzieł Teofila Ociepki, zwanego „mistrzem z Janowa”, w zbiorach polskich muzeów. Wokół artysty i jego zainteresowań okultystycznych narosło wiele legend, ale nie zmienia to faktu, że jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli polskiej sztuki naiwnej na świecie, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą.

 

„Nic więc dziwnego, że prezentowany obraz stanie się atrakcją wkrótce udostępnionej zwiedzającym wystawy stałej, która ma ukazać unikatowy charakter plastyki nieprofesjonalnej na Górnym Śląsku” – komentuje Sonia Wilk, kurator wystawy plastyki nieprofesjonalnej.

 

Najsłynniejsze grupy artystyczne na Górnym Śląsku, to Grupa Janowska, „Bielszowice”, „Gwarek 58”, „Zabrze”, „Filar 72” dlatego na wystawie prezentowane będą przede wszystkim prace najbardziej znanych ich przedstawicieli: Teofila Ociepki, Erwina Sówki, Pawła Wróbla, Władysława Lucińskiego, Bronisława Krawczuka i innych. Twórczość tych znakomitych malarzy ukazana będzie przez pryzmat miejsca, w którym żyli – Śląska, jako ziemi o specyficznej kulturze. Podczas spotkania uczestnicy będą śledzić drogę dzieła sztuki od magazynu do sali ekspozycyjnej oraz zaznajomią się z metaforą szybu kopalnianego, który wraz z wieżą wyciągową będzie łączyć na ekspozycji plastyki nieprofesjonalnej to, co po ziemią (aspekt pracy, ale i mitów oraz legend) z tym, co na ziemi (krajobraz, rodzina, życie społeczne), by w końcu wbić się w niebo (religia, światy pozaziemskie i wyobrażone).

 

Podczas kolejnych sobót zapraszamy na spotkania w nowym gmachu Muzeum Śląskiego, w trakcie których, uprzedzając uroczyste otwarcie muzeum, zostaną pokazane przestrzenie stałych ekspozycji. Naszymi „gośćmi” będą dzieła prezentowane w galeriach polskiej sztuki współczesnej powstałej po 1945 roku, a także na wystawach śląskiej sztuki sakralnej oraz plastyki nieprofesjonalnej i Centrum Scenografii Polskiej. Na dzieci będzie czekał kącik zabaw plastycznych.

 

Piątka ze sztuki, czyli pięć odsłon wystaw stałych Muzeum Śląskiego

Spotkania z wybranym dziełem sztuki, kącik zabaw plastycznych dla dzieci, oprowadzanie po wnętrzach nowej siedziby

godz. 12.30 Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1, wstęp wolny

 

22 listopada

Prezentacja obrazu Teofila Ociepki

Galeria plastyki nieprofesjonalnej, prowadzenie: Sonia Wilk

 

29 listopada

Prezentacja obrazu J. Nowosielskiego

Galeria sztuki polskiej po 1945 roku, prowadzenie: Joanna Szeligowska-Farquhar

 

6 grudnia

Prezentacja średniowiecznej rzeźby św. Mikołaja

Galeria śląskiej sztuki sakralnej, prowadzenie: Henryka Olszewska-Jarema

 

13 grudnia

„Szatnia obowiązkowa, czyli co robi płaszcz na wystawie”

Wystawa Centrum Scenografii Polskiej, prowadzenie: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz