Poczęstuj się książką jak czekoladą… Światowy Dzień Czekolady

Słodka i mroczna tabliczka… Czekolada to smakowita inspiracja dla pisarzy, twórców kulinarnych przepisów, motyw wielu powieści i opowiastek, antidotum na chandrę. Z okazji Światowego Dnia Czekolady dla wszystkich, którym spędza ona sen z powiek, mamy w zbiorach Biblioteki Śląskiej mnóstwo kalorycznych opowieści.
image fot. materiały prasowe organizatora

Na dzieciaki czeka Pan Wonka i jego słynna fabryka czekolady, Czekoladowa Wróżka, przygody Pana Czekoladki czy słodko-gorzka opowieść z „Dnia Czekolady”. Trochę – ale tylko trochę – starszym czytelnikom proponujemy „Gorzką czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach” – książkę jak bombonierka, z opowiadaniami m.in.: Barbary Kosmowskiej, Pawła Beręsewicza, Katarzyny Ryrych czy Andrzeja Maleszki. Warto też zajrzeć do powieści Joanny Jagiełło „Czekolada z chili”, której bohaterka Linka dochodzi do wniosku, że uczucie to nie zawsze mleczna czekolada…


Kto chce poćwiczyć język angielski, czytając o wolności i czekoladzie, niech sięgnie po książkę Michała Rusinka „1989. A small book about a curtain, about chocolate, and about freedom”.

Amatorzy i fachowcy sztuki cukierniczej będą zachwyceni pozycją „Czekolada. Wielka encyklopedia. Ponad 200 przepisów”, podobna publikacja z czekoladą w tytule także obiecuje kuszące wypieki, desery i napoje. W serii Domowa Cukiernia znajdziemy 40 zdrowych przepisów na pyszne wypieki i 11 powodów, dlaczego warto jeść czekoladę. No i dlaczego? Tak pokrótce – dla sprawności intelektualnej, dla poprawy nastroju i dla serca… Tom „Czekolada na 100 sposobów” to „książka dla wielbicieli pysznych, dodających energii, poprawiających humor i wzmacniających pamięć łakoci”.


Dla dorosłych czytelników mamy „Czekoladę” Joanne Harris – magiczną opowieść o tajemniczej kobiecie odmieniającej życie małej francuskiej miejscowości za sprawą… sklepu z czekoladą. O tym, że czekolada jest dobra na wszystko, wiedzą bohaterki serii powieści Carole Matthews („Święta miłośniczek czekolady” „Klub miłośniczek czekolady” i „Dieta miłośniczek czekolady”).


Tę słodką tabliczkę znajdziemy także u Leopolda Tyrmanda w tomie „Gorzki smak czekolady Lucullus”, a Sławomir Mrożek podpowie nam w opowiastkach „Czekoladki dla prezesa”, dlaczego warto dać w prezencie czekoladki z rumem. Naprawdę warto. Polecamy także książki z serii „Gorzka Czekolada”, to – jak zapewnia wydawca – beletrystyka dla ludzi otwartych, ciekawych zagadnień świata i zagadek własnego wnętrza.


„Legendy są dla duszy tym, czym czekolada dla podniebienia” – tak zatytułowały autorki Marta Małkus i Magdalena Oxfort dwujęzyczny wybór legend i powieści o bezgłowych duchach, jeleniu biegnącym ulicami miasta i skarbie w pałacu w Zamysłowie. I znów trafiamy na tytuł „Gorzka czekolada”. Tym razem autorzy – Błażej Popławski i Katarzyna Szeniawska – zabierają nas w poważną, naukową podróż przez społeczne aspekty uprawy kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Czytajcie książki i jedzcie czekoladę! Wszystkie przysmaki lekturowe znajdziecie w Bibliotece Śląskiej. Zapraszamy, częstujcie się!

Wybrane czekoladowe lektury, więcej w katalogu Biblioteki Śląskiej (www.bs.katowice.pl):

Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”, Poznań 2013.
Anna Onichimowska, „Dzień czekolady”, Łódź 2015.
Joanna Jagiełło, „Czekolada z chili”, Łódź 2013.
„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, Warszawa 2016.
Beata Ostrowicka, „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole. Bobek, wyprawa i rzeczy w sam raz, czyli ważne sprawy”, Łódź 2016.
Ewa Rosolska, „O blaszanym smoku i Czekoladowej Wróżce”, Kraków 2017.
Michał Rusinek, „1989. A small book about a curtain, about chocolate, and about freedom”, Warszawa 2015.
„Czekolada na 100 sposobów. Książka kucharska dla wielbicieli pysznych, dodających energii, poprawiających humor i wzmacniających pamięć łakoci”, Warszawa 2014.
Seria Domowa Cukiernia – „Czekolada. 40 zdrowych przepisów na pyszne wypieki + 11 powodów, dlaczego warto jeść czekoladę”, Warszawa 2017.
Hans den Engelsen, „Czekolada”, Ożarów Mazowiecki 2012.
„Czekolada. Kuszące wypieki, desery i napoje”, Ożarów Mazowiecki 2016.
Christine McFadden, Christine France, „Czekolada. Wielka encyklopedia. Ponad 200 przepisów”, Warszawa 1999.
Joanne Harris, „Czekolada”, Warszawa 2000.
Błażej Popławski, Katarzyna Szeniawska, „Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej”, Warszawa 2013.
„Legendy są dla duszy tym, czym czekolada dla podniebienia”, oprac. Marta Małkus, Magdalena Oxfort, Wschowa 2012.
Sławomir Mrożek, „Czekoladki dla prezesa”, Warszawa 2018.
Carole Matthews, „Święta miłośniczek czekolady”, Warszawa 2015.
Leopold Tyrmand, „Gorzki smak czekolady Lucullus i inne opowiadania”, Warszawa 2012.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz