Podsumowanie cyklu wystaw „Światło Czasów”

Galeria Negatyw zaprasza na podsumowanie cyklu wystaw „Światło Czasów”, które odbędzie się 20 lutego o godz. 19.00 w przestrzeni „Wyższy Poziom” w Galerii Handlowej Katowickiej.
image

W programie:

  • przemowy organizatorów
  • projekcja filmu podsumowującego cykl „Światło Czasów”
  • etiuda teatralna studentów Teatru Tańca w Bytomiu „nie/widzialne”
  • projekcja filmu studentów Teatru Tańca w Bytomiu
  • przemowa Adriany Świątek na temat łączenia sztuki fotografii i sztuki performatywnej
  • instalacja fotograficzna studentów Teatru Tańca w Bytomiu
  • sprzedaż katalogów minionych wystaw i albumów „ Śląsk i Galicja” Michała Cały


„nie/widzialne”

To inicjatywa studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Projekt powstał jako wydarzenie towarzyszące wystawie fotografii Gasparda Felixa Tournachona – Nadara „Osobowości” (cykl wystaw „Światło Czasów – mistrzowie fotografii w Galerii Negatyw”). Jest to próba scenicznej interpretacji twórczości francuskiego artysty. Fotografia jako świetlny zapis chwili stwarza ciekawą możliwość przeniesienia jej w zdarzenie performatywne. Zarówno proces tworzenia obrazu jak i wywoływania fotografii jest niczym innym jak lawirowaniem pomiędzy dwoma biegunami: pozytywem/negatywem, ciemnością/jasnością, bytem/niebytem. Zderzenie fotografii i ruchu- sztuk pozostających na dwóch krańcach dało inspirację do stworzenia spektaklu, gdzie światło jest impulsem dla poruszającego się ciała. Światło jako wielki Poruszyciel, który zamienia nieruchomą postać w żyjący, groteskowy i zdeformowany obiekt, który przeobraża się na naszych oczach. Rozpoczyna się gra z widzialnym/niewidzialnym.


Skupiając się na temacie fotografii twórcy spektaklu postanowili doświadczyć jej w sposób empiryczny. Uczestniczyli w procesie powstawania zdjęcia: od pierwszej migawki aparatu rejestrującej obraz na światłoczułej pełnej srebrnych drobinek kliszy aż po wywoływanie ich w ciemni. Przy pomocy dwóch mentorów: Adriany Świątek i Mateusza Soleckiego obraz fotograficzny „stawał się” na ich oczach. Prezentowane zdjęcia są wynikiem wieloetapowej pracy nad warsztatem fotografii. Symultanicznie podczas pracy nad spektaklem powstawał również film, gdzie głównym bohaterem staje się twarz. Nadar zasłynął jako portrecista, dlatego postanowiliśmy wyeksponować twarz na nagraniu pozwalającym przyjrzeć się jej nieco bliżej, we wszystkich możliwych grymasach. Twarz dziwna i przerażająca. Zawsze obecna, ale zawsze inna, zmienia się w zależności od pory roku i mijających lat, ale ciągle świadczy o indywidualności swojego właściciela. Z obrazu wyłania się wielokrotny, żywy portret, gdzie uważnym okiem kamery śledzimy każdy najmniejszy ruch mimiczny.

Wszystkie elementy projektu stały się jego integralną częścią i wzajemnie się dopełniają.

Koncepcja i reżyseria przy współpracy z tancerzami: Małgorzata Czyżowska, Victoria Herczek
Obsada: Paulina Chyra, Małgorzata Czyżowska, Victoria Herczek, Joanna Kremer, Wojciech Marek Kozak, Oscar Mafa
Reżyseria świateł: Agata Jędrzejczak, Izabela Perez





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz