Podwójne spotkanie z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim w Katowicach

Zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych na wyjątkowych pokazach w Kinie Kosmos i Kinie Światowid. Już w piątek, 12 marca widzowie katowickich kin studyjnych będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z reżyserem filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariuszem Wilczyńskim.
image

Najnowszy, tworzony przez 14 lat film Mariusza Wilczyńskiego okazał się sensacją artystyczną gdyńskiego Festiwalu. Intymny, osobisty, zanurzony we wspomnieniach obraz był pierwszą w historii Festiwalu animacją, która zdobyła Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Charakterystyczną dla twórczości Wilczyńskiego kreskę ożywiają głosy wspaniałych postaci polskiego kina: Barbary Krafftówny, Andrzeja Wajdy, Ireny Kwiatkowskiej, Krystyny Jandy, Gustawa Holoubka, Anny Dymnej, Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.


Dla wszystkich tych, którzy już zdążyli zachwycić się filmem albo właśnie czekają, by go obejrzeć, kina Kosmos i Światowid mają wspaniałą niespodziankę – w najbliższy piątek, 12 marca Mariusz Wilczyński będzie gościem aż dwóch kin studyjnych w Katowicach. Najpierw pojawi się w Kinie Kosmos, gdzie o 18.00 rozpocznie się blisko godzinne spotkanie z reżyserem, a następnie – o 19.00 – odbędzie się pokaz filmu. Natomiast Kino Światowid najpierw, również o 19.00, zaprasza na film, a na rozmowę z reżyserem – zaraz po seansie. Oba spotkania poprowadzi znany miłośnikom filmu animowanego Jerzy Armata, krytyk filmowy, badacz kina, autor wielu książek o polskiej animacji, w tym wydanej w 2011 roku „Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego”.


Więcej informacji na Filmowa.net.

 

kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, fot. materiały organizatora

 

Seanse odbywają się w reżimie sanitarnym. W kinie obowiązuje zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust maseczką oraz limit 50% miejsc na widowni.

 

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz