Pokaz filmu „Photon” i spotkanie z reżyserem

We wtorek, 14 listopada w Kinie ASP w Katowicach odbędzie się pokaz filmu „Photon” i spotkanie z reżyserem.
image

„Photon” to oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

„W dużym uproszczeniu, „Photon” jest opowieścią o zjawisku życia. Jeden z powodów, dla którego zrobiłem ten film, to zwyczajna ciekawość co dzieje się w moim ciele, w jego komórkach” – mówi reżyser Norman Leto, nominowany do Paszportów „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne artysta, wystawiany w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego psychiatry Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę.

W drugiej części narrator zastanawia się w jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe. Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. Pojawia się pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek?

Zdobywca nagrody Złotego Pazura na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017 r.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod adresem kino@asp.katowice.pl.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook