Pokopalniane obiekty staną się terenem rekreacyjnym. Tauron Nowa Muzyka wraca do serca Katowic

Festiwal Tauron Nowa Muzyka po dwóch latach przerwy wraca na swoje stałe miejsce w samym centrum Katowic, na tereny po KWK Katowice, do nowej siedziby Muzeum Śląskiego.
image nowa siedziba Muzeum Ślaskiego, 10.02.2014, fot. Radoslaw Kazmierczak, źródło: www.festiwalnowamuzyka.pl

W ciągu ostatnich dwóch lat tereny po Kopalni Węgla Kamiennego Katowice – gdzie przez cztery lata Tauron Nowa Muzyka przedstawiał najciekawszych wykonawców muzyki elektronicznej i improwizowanej – uległy gruntownemu przekształceniu. Na czas rewitalizacji dawnej kopalni festiwal został przeniesiony do katowickiej Doliny Trzech Stawów. Teraz powraca na swoje dawne miejsce.

 

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego ma szansę stać się jedną z najnowocześniejszych instytucji muzealnych w Polsce. Pokopalniane obiekty, w tym charakterystyczna wieża szybu wyciągowego, stanowiąca przez lata jeden z symboli festiwalu Tauron Nowa Muzyka, zostały zrewitalizowane.


– Jeszcze nigdy nie widzieliście tak zaaranżowanego terenu festiwalowego – zapowiadają organizatorzy Taurona. – Zamierzamy zagospodarowaną na nowo przestrzeń dawnej kopalni wykorzystać w całości – dodają.

 

Tłem koncertów na scenie głównej będzie jedyna w swoim rodzaju panorama stolicy Górnego Śląska. Część wydarzeń odbędzie się w podziemnej części Muzeum, w przebudowanych, dawnych kopalnianych wyrobiskach. Tam zobaczymy między innymi najciekawsze showcase’y  najlepszych polskich i zagranicznych wykonawców z niewielkich, niezależnych wytwórni.

 

Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się po raz dziewiąty, potrwa od 21 do 24 sierpnia 2014. Czterodniowe karnety kosztują 180 zł, ich liczba jest ograniczona. Do 30 kwietnia 2014 będą też w sprzedaży dwudniowe karnety po 150 zł.

 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż festiwal Tauron Nowa Muzyka wraca na swoje pierwotne miejsce. Miejsce, które w tym czasie przeszło ogromną metamorfozę. Świadkami festiwalu nowych brzmień będziemy ponownie na terenie po kopalni Katowice, terenie, który przeistoczył się w strefę kultury. W miejscu tym powstają nowe Muzeum Śląskie, nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a wkrótce ukończona zostanie budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Mam wielką nadzieję, że przybyli z całego świata uczestnicy festiwalu odkryją nową jakość zarówno imprezy jak i Katowic.

Piotr Uszok – Prezydent Miasta Katowice

 

Festiwal Tauron Nowa Muzyka staje się coraz ważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce. Cieszę się, że znów w centrum Aglomeracji Górnośląskiej, w niepowtarzalnym klimacie, w niezwykle oryginalnej scenerii nowego Muzeum Śląskiego zabrzmi muzyka najlepszych wykonawców muzyki elektronicznej i improwizowanej. Konsekwentnie realizowana formuła programowa, perfekcyjna organizacja i wspaniali ludzie – muzycy i ich fani – to recepta na sukces festiwalu. Wierzę, że objawi się tutaj wiele talentów, które podbiją serca słuchaczy.

Arkadiusz Chęciński – Członek Zarządu Województwa

 

TAURON Polska Energia jest sponsorem festiwalu TAURON Nowa Muzyka od pięciu lat. Festiwal, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 25 tysięcy fanów, to doskonały przykład, że nie tylko pop, ale i ambitna alternatywna muzyka może być efektywnym projektem dla sponsora. Cieszymy się, że udało nam się wspólnie znaleźć formułę kulturalną interesującą dla widzów, którzy w znacznej części są lub będą naszymi klientami. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że festiwal organizowany jest w Katowicach, mieście, w którym znajduje się siedziba TAURON Polska Energia i ważnych spółek naszej Grupy.

Paweł Gniadek – Dyrektor Departamentu Komunikacji Rynkowej i PR TPE

 

Powrót festiwalu Tauron Nowa Muzyka na teren Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego to szansa, aby zobaczyć do tej pory nieudostępniane szerokiej publiczności, odrestaurowane pokopalniane budynki oraz nowoczesne przestrzenie części podziemnej. Projekt Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego zakładał minimalną ingerencję w otoczenie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, aby poprzemysłowy krajobraz Katowic uległ niewielkiej zmianie. Z zewnątrz widoczne są jedynie szklane boksy doświetlające muzealne wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowa siedziba nawiązuje do pierwotnej funkcji terenu, który obecnie został przekształcony w przestrzeń parkowo-publiczną, służącą mieszkańcom regionu jako teren rekreacyjny. Dwóm zrewitalizowanym pokopalnianym obiektom nadano nowe funkcje: dawny budynek maszynowni został zaadaptowany na restaurację, a magazyn odzieży na budynek Centrum Scenografii Polskiej – oddziału muzeum posiadającego unikatową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej. Uczestnicy festiwalu zobaczą także wnętrza głównego budynku, które w przyszłości w pełni zostaną oddane sztuce i szeroko rozumianej kulturze.

dr Dominik Abłamowicz – Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach

 

 źródło: www.festiwalnowamuzyka.pl

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz