Pola widzenia książki: Adrian Wykrota – „Interferencje” – wystawa online

Biblioteka Śląska zaprasza od 14 sierpnia na wystawę online „Interferencje” Adriana Wykroty, zrealizowaną w ramach projektu „Pola widzenia książki – kontekst”.
image Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, fot. materiały organizatora

Fotografie wykonane w okresie 15.03 – 29.03.2020 (przykładowy okres zalecanej kwarantanny) z wykorzystaniem zasady jedna fotografia dziennie. Na zdjęciach znajdują się miejsca zazwyczaj tłoczne, mocno uczęszczane, czy kojarzące się z wolnością lub beztroską zwyczajności. Zdjęcia powstały z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa, obostrzeń i ograniczeń nakładanych na osobę wykonującą loty bezzałogowym statkiem powietrznym oraz restrykcji spowodowanych zagrożeniem epidemicznym.
W ramach wystawy „Interferencje” cykl zdjęć został poszerzony o filmy krótkometrażowe: „Okno” i „Zakrzywiona rzeczywistość”; połączenia zdjęć i krótkiej formy filmowej „To co najważniejsze” oraz remiks fotografii „#50twarzy”.

 

Jestem fotografem dokumentalistą, od początku śledziłem rozwój sytuacji i zastanawiałem się jak można opowiedzieć o tym czasie. Fotografowanie pustych ulic z perspektywy chodnika wydawało mi się niewystarczające – chyba nie potrafię tego robić. Najlepiej czuję się w fotografowaniu ludzi, ich historii. W tym przypadku, w pewnym sensie ze strachu oraz ze zdrowego rozsądku, nie robiłem tego. Postanowiłem poszukać innych metod opowiadania – zdjęcia z drona, krótkie filmy, czy wykorzystanie remiksu fotografii znalezionych w internecie, po części pozwoliło mi zapisać ten czas.

 

 

materiały video towarzyszące wystawie:

 

 

 


Adrian Wykrota – fotograf, dokumentalista, pomysłodawca i współzałożyciel galerii PIX.HOUSE. Członek ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) i kolektywu UNPOSED. Ukończył kulturoznawstwo – medioznawstwo i filologię angielską. Student Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Stypendysta Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30 przez Magnum Photos. Zwycięzca i finalista konkursów: IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Mieszka w Poznaniu. Autor książek fotograficznych: NIE / NOT, 2018, Polska i Polacy, 2016, Wielkopolska / Teraz, 2016, THEY SAID YES, 2015.


Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Pola widzenia książki – kontekst” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

 


Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz