Pola widzenia książki: Małgorzata Lebda – „Echa przestrzeni”

Biblioteka Śląska zaprasza na wystawę online „Echa przestrzeni”, prezentującą fotograficzną i poetycką twórczość Małgorzaty Lebdy.
image Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, fot. materiały organizatora

W wierszach – mam wrażenie – mój głos ciąży ku opisowi, ku zatrzymaniu „klatki pamięci”. I to dużo mówi o tym, za czym tęsknię, za jakąś niewinnością tamtego czasu, za tym, że tyle spraw, uczuć, doznań było olśnieniem. Za momentami, kiedy strach przeplatał się z euforią, kiedy wielki świat był za wzgórzami. Za czasem wyznaczanym przez wschód i zachód słońca. Za naturą, tym, co pierwotne, za tym, co bliskie ziemi, za tym najmocniej tęsknię. I za ludźmi, których już nie ma, ta tęsknota nie opuszcza mnie ani na chwilę.

 

Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie natury i wiersze. Motyw przyrody w twórczości Małgorzaty Lebdy nie stanowi jedynie tła dla snucia poetyckiej opowieści. Natura okazuje się pełnoprawnym bohaterem zobrazowanego świata. Istotną rolę odgrywa animizacja, przełamująca dualizm pasywnej przyrody i działającego człowieka, zaznaczająca wspólne przenikanie się ludzkiej i pozaludzkiej aktywności.

 

Twórczość Małgorzaty Lebdy przywołuje skojarzenia do jednej z finałowych scen filmu „Melancholia” Larsa von Triera. Dwie kobiety i dziecko budują szałas - symbol schronienia na koniec świata. Idąc dalej tym tropem, twórczość artystki splata się także z myślą i zapytaniem Henry'ego Davida Thoreau z kultowej powieści „Walden, czyli życie w lesie”: [..] Czyż sam nie jestem w pewnej części ulepiony z roślin i liści? […]. Małgorzata Lebda zdaje się udzielać odpowiedzi na pytanie Thoreau. Lepi sobie tylko właściwy świat - przestrzeń bezpieczną, schronienie właśnie - w której fotografia natury i wiersz współistnieją na równych prawach.

Ewa Kokot

 

 Wystawa została udokumentowana w formie fotokastu.

 

Materiał został poszerzony o wypowiedź artystki i wywiad przeprowadzony z nią przez Bartłomieja Majzla.

 

Małgorzata Lebda (ur. w 1985 r.) – dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Autorka pięciu książek poetyckich. Za ostatni tom Sny uckermärkerów (WBPiCAK Poznań 2018), nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia. Właśnie ukazała się jej książka Sprawy Ziemi (WBPiCAK), na którą składają się trzy ostatnie tomy. Doktor nauk humanistycznych (specjalność – teoria literatury i sztuk audiowizualnych). Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.


Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Pola widzenia książki – kontekst” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

 


Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz