Porozmawia(j)my o śmieciach – spotkanie wokół wystawy

Czy sztuka może wspierać postawy ekologiczne? Z pytaniem tym zmierzą się uczestnicy spotkania, które odbędzie się w środę, 27 lutego, o godz. 18.00 w Bibliotece Muzeum Śląskiego (poziom -2) przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Okazją do dyskusji jest instalacja „Porozmawiajmy o śmieciach”, obecna w Muzeum Śląskim do 3 marca.
image fot. materiały prasowe organizatora

Na całym świecie rocznie produkuje się trylion jednorazowych reklamówek. Przeciętny czas użytkowania jednej to około 12 minut. Potem trafia na śmietnik. Nadprodukcja odpadów zaczyna się już w gospodarstwie domowym.

 

Trwająca w Muzeum Śląskim wystawa „Porozmawiajmy o śmieciach” prowokuje do szerszej refleksji na temat kondycji naszej planety. Stawia również pytania o to, w jaki sposób sztuka może wspierać postawy ekologiczne i jak może zachęcać do myślenia o czystej planecie i walki o nią. A może jest to kwestia empatii i jej deficytu, skoro - jak mawia prof. Ewa Kuryłowicz - „architekt, któremu brakuje empatii, jest zagrożeniem dla świata”. Czym zatem jest projektowanie empatyczne i jak za pomocą działań artystycznych opowiadać o najważniejszych problemach współczesności?

 

Z pytaniami tymi zmierzą się uczestnicy spotkania moderowanego przez Łukasza Adamskiego z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Będą nimi Aleksandra Pudełko i Marcin Szczelina, autorzy instalacji „Porozmawiajmy o śmieciach”, oraz Michał Bachowski – kurator wystawy „Empatia, teraz!”. Wstęp wolny.

 

Aleksandra Pudełko – manager kultury i producent wydarzeń kulturalnych. Wychodzi z założenia, że kultura i współtworzenie wydarzeń artystycznych to nie tylko zawód, ale również wyzwanie, bez względu na to, czy dotyczy lokalnych wystaw lub eventów, czy też wydarzeń na skalę międzynarodową. Producentka Off Festivalu w Katowicach (2006-2015) oraz organizatorka wystawy w Parlamencie Europejskim w Brukseli czy podczas Międzynarodowego Festiwalu La Biennale w Wenecji.

Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury, niezależny ekspert nagrody UE za architekturę współczesną im. Miesa van der Rohe. Redaktor naczelny „Architecture Snob Magazine” (archisnob.com), autor książki „Architectural Guide” oraz wielu tekstów o współczesnej architekturze. Współautor wraz z Hugonem Kowalskim projektu „Porozmawiajmy o śmieciach". Celem projektu, który powstał na wystawę główną XV edycji Biennale Architektury w Wenecji, jest przedstawienie różnych strategii radzenia sobie z ogromem odpadów zalewających nasze miasta oraz sposobów, w jakie architektura może włączyć się w proces recyklingu i przyczynić do ograniczenia produkcji śmieci.

 

Michał Bachowski – kurator wystawy „Empatia, teraz!”, ekonomista i design manager, obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu. Swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował przy projektach doradczych. W latach 2012-2018 pracował w redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5 (fpiec.pl), gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego, z powodzeniem zamieniając swoją pasję w zawód.

 

 


Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz