Projekt „Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie”

Muzeum Śląskie zaprasza 21 lutego, o godz. 17.00 na kolejną odsłonę projektu „Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie” autorstwa Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego. Przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych to opowieść o pracy kobiet na Śląsku.
image

Uczestnicy pokazu będą mieli szansę poznać nigdy niezapisaną, żeńską część procesu technologicznego, zapomniane już kobiece trybiki w maszynie produkcyjnej, które odzyskają swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. Historię kobiet w dawnych zakładach pracy: KWK „Katowice” i Fabryce Porcelany „Giesche” opowiemy od nowa – ustami robotnic: pani Irmy i pani Basi, kształtem węgla i kształtem porcelany. Projekt ma ocalić tożsamość miejsca, która jest jednocześnie kontekstem przemian dzielnicy, miasta, regionu. Twórcy w zaskakujący sposób zestawiają specyfikę pracy kobiet z występem wybitnej polskiej choreografki i tancerki Kai Kołodziejczyk, doskonalącej przez lata swój warsztat i technikę.


Projekt Urbackiego i Czerwińskiego odkrywa mechanizm funkcjonowania pamięci pracy, stanowi unikatową opowieść o dziejach regionu ukazaną za pomocą nowej formy – choreodokumentu. Autorzy w trakcie lutowej prezentacji będą czerpać z bogatej mitologii postindustrialnej przestrzeni, prezentując ją z perspektywy zapomnianego wkładu kobiet w rozwój regionu. Śląsk przez swoją wielowymiarowość po raz kolejny staje się fascynującym miejscem do snucia wciąż nowych historii zakorzenionych w biografiach mieszkańców.

Projekt zrealizowany w ramach 3. edycji Festiwalu Nowej Scenografii 2015 – cykl „Mitologie Industrialnej Przestrzeni”.
 
 
koncepcja, reżyseria, research: Rafał Urbacki
choreografia i wykonanie: Kaya Kołodziejczyk
realizacja filmu, zdjęcia, montaż: Anu Czerwiński
światło, asystent kamery: Ewa Włoszczuk
reżyseria światła: Marek Kutnik
współpraca naukowa: Marta Konarzewska, Irena i Roman Gatysowie
w filmie występują: Barbara Ropka, była pracownica Fabryki Porcelany „Giesche”/„Bogucice” i Irmgard Jaworska, była pracownica KWK „Katowice”
tancerki w filmie: Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz
producent wykonawczy: Marlena Hermanowicz
asystent produkcji: Radosław Lis
asystent planu: Marceli Michalik
obecna w procesie: Sonia Egner
współpraca: DR Silesia, Fundacja Giesche

powiązane organizacje pozarządowe:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz