„Projekt Metropolitanin – mężczyźni z węgla”

W środę, 12 listopada, o godz. 18.00 w SCK-Parku Tradycji odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć „Projekt Metropolitanin – mężczyźni z węgla” zorganizowanej z okazji wydania drugiej edycji wyjątkowego kalendarza z udziałem wybitnych i barwnych mężczyzn, którzy swoją pracą, postawą, działalnością kreują pozytywny wizerunek Śląska.
image

Gest, dźwięk, obraz lub słowo. Jest wiele sposobów, aby wyrażać swą tożsamość, pasję i zarażać nią innych. „Projekt Metropolitanin″ to regionalna inicjatywa artystyczno-społeczna powołana do życia przez piekarską fotografkę Annę Kowalczyk Kowaloovą.

 

– Celem projektu jest podjęcie walki ze stereotypem Ślązaków – tak o pomyśle projektu opowiada jego inicjatorka – wciąż jeszcze widzianych w innych regionach, ale i na samym Śląsku wyłącznie przez pryzmat kopalń, hut i ciężkiego przemysłu.

 

Narzędziami służącymi propagowaniu idei przedsięwzięcia są mobilna wystawa fotografii, a także kalendarz na rok 2015 z sylwetkami wspomnianych mężczyzn, którzy sobą i swoim sukcesem kreują pozytywny wizerunek Ślązaka – również poza granicami aglomeracji.

 

Poszczególne miesiące będą miały twarze m.in.: Marcina Kindli – artysty muzyka, Zbigniewa Kadłubka – profesora Uniwersytetu Śląskiego i autora „Listów z Rzymu”, Jurka Ciurloka – miłośnika i propagatora kultury śląskiej oraz autora książki „Ich książęce wysokości. Część górnośląska” czy też ks. Artura Stopki – dziennikarza i felietonisty.

 

– Cała inicjatywa jest ważnym elementem budowania tożsamości kulturowej aglomeracji śląskiej – stwierdzają organizatorzy wystawy. – W projekcie bierze udział wielu wspaniałych ludzi dumnych ze swojego pochodzenia, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, aby przyczynić się do stworzenia nowej odsłony Śląska.

 

O „mężczyznach z węgla″ jako motywie przewodnim przedsięwzięcia, Anna Kowalczyk mówi: – Za ich pomocą mam zamiar ukazać kolejną odsłonę ziemi śląskiej oraz zaproponować nowe spojrzenie na ich miasta rodzinne. I chociaż z węgla nasi mężczyźni są ulepieni, mają wielkie serca.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz