Przedświąteczny weekend w Muzeum Śląskim

W najbliższy weekend, 13 i 14 kwietnia, Muzeum Śląskie zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawom czasowym: „Teresa Murak. Jestem” oraz „Bliskie, lecz z dalekiego świata”, a także do zwiedzania terenu muzeum i podziwiania panoramy Śląska z wieży widokowej.
image fot. materiały prasowe organizatora

Symbole w sztuce

W sobotę o godz. 14.00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po Galerii śląskiej sztuki sakralnej, łączącej zbiory Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Kolekcja prezentuje skarby śląskiej kultury w zakresie rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z okresu gotyku i czasów nowożytnych. Tematem przewodnim sobotniego spotkania będzie symbolika sztuki sakralnej. Bilet wstępu na oprowadzanie kuratorskie kosztuje 7 zł (zbiórka w foyer -2, przy kasach).

Z kolei o godz. 16.00 w sali A zapraszamy na wykład „Symbol krzyża w ikonografii chrześcijańskiej”, który ma na celu ukazanie bogactwa symboliki krzyża w sztuce chrześcijańskiej i różnych przejawów jego występowania w zależności od wyznań i tradycji poszczególnych Kościołów (katolickiego, prawosławnego i protestanckiego). Omówione zostanie również znaczenie symbolu krzyża dla malarstwa, architektury, rzeźby. Wykład wygłosi ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, prof. Uniwersytetu Opolskiego, specjalizujący się w teologii dogmatycznej, teologii chińskiej oraz teologii ikony, ikonopisarz i założyciel Śląskiej Szkoły Ikonograficznej. Wykład towarzyszy instalacji „Teresa Murak. Jestem”. Wstęp: 1 zł.

 

Dla małych zooarcheologów

Również w sobotę, lecz o godz. 15.00, zapraszamy na warsztaty rodzinne „Muzeum dla malucha. Zwierzęta wokół nas” dla dzieci w wieku 4–6 lat z opiekunami. Na czas warsztatów dzieci staną się archeologami i będą badać, jakie zwierzęta towarzyszyły ludziom od najdawniejszych czasów. Dzikich przodków kotów, psów, krów czy kóz będzie można poznać w trakcie wspólnego oglądania wystawy archeologicznej „Bliskie, lecz z dalekiego świata”, pierwszej tego rodzaju ekspozycji w Polsce. Dzięki wystawie, której tematem jest mało znana historia udomowienia ssaków, dowiemy się, kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie dzikich gatunków zwierząt oraz jakimi drogami, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy i na ziemie polskie. Podczas warsztatów dzieci wykonają także samodzielnie pamiątkę z wizyty na wystawie. Spotkanie rozpocznie się w foyer na poziomie -2 (przy kasach). Wstęp: 9 zł (opiekunowie wstęp wolny).

 

Zapachowe kolaże

W niedzielę, 14 kwietnia, zapraszamy natomiast na warsztaty „Kolaże z zapachów” w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka” dla rodzin z dziećmi w wieku 6–9 lat. Podczas spotkania uczestnicy wyruszą w podróż po różnorodnym świecie zapachów charakterystycznych dla kilku kontynentów. Dowiedzą się, jak pachnie laska wanilii, skąd pochodzi eukaliptus i jak wyglądają nasiona kakaowca. Stworzą także samodzielnie zapachowe kolaże. Zajęcia, przeznaczone dla osób bez alergii, odbędą się dwukrotnie: o godz. 10.00 i 12.00 w budynku stolarni. Wstęp: 9 zł.

 

Jak sportretować emocje?

Również dwukrotnie – o godz. 11.00 i 12.15 – zorganizowane zostaną warsztaty „Którędy do sztuki. Poruszony portret” dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Podczas zajęć, inspirowanych portretami Stanisława Ignacego Witkiewicza wykonanymi w ramach działania tzw. Firmy Portretowej, uczestnicy będą tworzyć nietypowe portrety odzwierciedlające emocje. Spotkanie rozpocznie się w foyer na poziomie -2 (przy kasach). Wstęp: 9 zł (opiekunowie wstęp wolny).

 

Wiosna w muzeum

Zachęcamy również do spacerów po terenie Muzeum Śląskiego i jego ogrodzie sensorycznym. Zarówno w soboty, jak i niedziele o godz. 12.30 zapraszamy na zwiedzanie terenu muzeum z przewodnikiem – czyli „Byzuch u Ferdynanda”, a dwukrotnie – o 11.00 oraz o 16.00 – na „Rajzę po Muzeum”, czyli oprowadzenie po wszystkich wystawach stałych Muzeum Śląskiego. Bilety na samą „Rajzę” lub „Byzuch” kosztują 7 zł, a umożliwiające następnie samodzielne zwiedzanie galerii: 29 zł (normalny) i 21 zł (ulgowy).

Po przerwie zimowej została uruchomiona wieża widokowa szybu Warszawa II. Z wysokości 40 m rozpościera się z niej spektakularny widok na cały obszar metropolii śląsko-zagłębiowskiej, a nawet Beskidy. Wieża widokowa jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–20.00 (ostatni wjazd o 19.50). Bilety kosztują odpowiednio 5 zł (normalny), 3 zł (ulgowy) lub 12 zł (rodzinny). Funkcjonowanie wieży jest jednak uzależnione od warunków atmosferycznych. Informacji na temat aktualnej możliwości wjazdu na wieżę można zaczerpnąć w kasach (tel. 32 213 08 70) lub punkcie informacyjnym Muzeum Śląskiego (tel. 32 779 93 00).

 

Bilety na wydarzenia dostępne są na stronie bilety.muzeumslaskie.pl.

 


 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz