Recitale mistrzowskie: Piotr Orzechowski „Pianohooligan”

Piotr Orzechowski „Pianohooligan” zagra podczas recitalu mistrzowskiego w sali kameralnej NOSPR 18 listopada o godz. 19.30.
image

Wykonawcy:

Piotr Orzechowski „Pianohooligan” - fortepian
 

Program:

Piotr Orzechowski - 24 Preludes & Improvisations

 

„24 Preludes & Improvisations” to trzeci projekt solowy pianisty i kompozytora Piotra Orzechowskiego, który po rewolucyjnym krążku „Experiment: Penderecki” (Decca/Universal, 2012), będącym próbą znalezienia rdzenia stylu tego wybitnego polskiego kompozytora, a także drugim, ponadgatunkowym, eksplorującym muzykę ludową albumie „15 Studies For The Oberek” (Decca/Universal, 2014), powraca z nową propozycją wielowymiarowego dzieła, na które składa się cykl 24 preludiów i odpowiadających im improwizacji. Swoją formą nawiązując do preludiów i fug ze zbioru „Das Wohltemperierte Klavier” Jana Sebastiana Bacha, Orzechowski omawia najważniejsze dla muzyki pojęcia jak konstrukcja, reguła czy kreacja, definiując je na nowo poprzez własną koncepcję improwizacji. Proces ten objawia się w kontrastowym zestawieniu dźwiękowych brył i wolnych improwizacji – utworów skomponowanych i tych stworzonych spontanicznie.

24 Preludia to więc muzyczne miniatury, którym odpowiadają 24 Improwizacje ułożone chromatycznie w 12 tonacjach koła kwintowego w trybach dur i moll. Nawiązanie do dzieła J.S. Bacha jest tu niczym innym jak ukłonem Piotra Orzechowskiego w stronę tradycji i muzycznych zasad, z których, zdaniem artysty, nie powinniśmy rezygnować, a wykorzystywać w konwencji muzyki nowej jako jedno z narzędzi.

 

Materiał ten jest swoistym wykładem – oddziela improwizację od konstrukcji na 24 przykładach, traktując formę preludium jako miniaturę ukazującą fenomen, a improwizację jako przykład zastosowania fenomenu w praktyce. Podział ten zostaje dokonany w celach niemalże dydaktycznych dla zaawansowanych muzyków jazzowych i w celu pokazania nowego systemu myślenia o muzyce.

 

Nagrania „24 Preludes & Improvisations” zostały zarejestrowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w lipcu br. Trwają zaawansowane prace nad 2-płytowym wydawnictwem, które ukaże się na rynku w roku 2017.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz