„Rzeźba i grafika: Piotr Szewczyk, tekst: Krzysztof Czyżewski” – wystawa III w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty”

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej zaprasza do 30 października do Galerii Intymnej na trzecią wystawę w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty”.
image Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, fot. materiały organizatora

 Cykl wystaw realizowany w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty” będzie pokazywać styk autorskiej wypowiedzi w dwóch językach: wizualnym i literackim. Wystawy będą odwróceniem procesu ilustrowania – tu dzieło plastyczne będzie inspiracją dla literatury, a nie odwrotnie. Literatura będzie końcowym elementem działania, celem i najważniejszym aspektem projektu. Zaproszeni poeci, prozaicy i eseiści stworzą autorskie teksty w odwołaniu do prac tworzonych w różnych formach sztuki.

 

 

Trzecia wystawa w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty”:
Rzeźba i grafika: Piotr Szewczyk, tekst: Krzysztof Czyżewski

 

Sztuka Piotra Szewczyka jest wycyzelowana, jego rzeźby są niewielkie, ale bogate w szczegóły i ornamenty, które skłaniają do refleksji. Dlatego postanowiliśmy połączyć tę ulotną i zachwycającą drobiazgowością twórczość z pisarzem, rozumiejącym taki język ekspresji, Krzysztofem Czyżewskim, który w tomiku „Żegaryszki” wyraźnie inspiruje się tradycją haiku i haiga. Pisarz stworzy esej na temat swojego odbioru sztuki Szewczyka, z którym połączył go pomost zbudowany z dwóch wartości: Czasu i Pamięci.

 

W ramach cyklu Pomosty Wartości odbędzie się również spotkanie prowadzone przez Bartłomieja Majzla pt. „Odwaga – jak skoczyć i wpaść w ciepłe, nieznane ramiona”. Rozmowa będzie dostępna on-line.

 

Wystawa będzie dostępna dla osób indywidualnych i grup (limit do 15 osób). Obowiązuje rezerwacja miejsc. Zapisy obowiązkowe (miejsca limitowane tylko za potwierdzeniem).
kontakt: domoswiatowy@bs.katowice.pl

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program Partnerstwo dla książki.

 

Piotr Szewczyk – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta multimedialny, projektant, wykładowca. Pracownik wrocławskiej katedry Grafiki na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Aktywny na polu sztuki współczesnej (nowe media, rzeźba, instalacja, animacja komputerowa). Swoje prace prezentował w wielu krajach europejskich. Łączy działalność artystyczną z poszukiwaniami teoretycznymi w różnych dziedzinach sztuki i techniki. Tworzy m.in. obiekty powstające przez połączenie precyzyjnego planowania z nieprzewidywalnością. Wykorzystuje w nich stal rdzewioną, emalie jubilerskie, kamienie szlachetne. Jest też twórcą pokazów multimedialnych wraz z oprawą dźwiękowa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (okręg Gliwice – Zabrze).

 

Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, poeta i eseista, redaktor i tłumacz. Współtwórca i lider Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech i Rutgers University (New Jersey, USA). Redaktor wydawnictwa Pogranicze, w tym serii „Meridian”, „Sąsiedzi” i „Inicjał”. Autor książek: „Ścieżka pogranicza”; „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza”; „Miłosz. Tkanka łączna”; „Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego” (wspólnie z Magdaleną Kicińską); „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei”; „Żegaryszki”. Współautor książek „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” oraz „Miłosz– Dialog – Pogranicze”. W 2018 roku, wraz z zespołem Pogranicza, wyróżniony Europejską Nagrodą Kultury Księżniczki Małgorzaty (Amsterdam, Holandia).

 

 

 


Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz