„Sentymentalny obraz Śląska w malarstwie Pawła Wróbla” - wykład dr. Jacka Kurka

Pochodzący z Katowic Paweł Wróbel to jeden z najciekawszych górnośląskich plastyków nieprofesjonalnych. We wtorek, 19 września w czytelni Biblioteki Muzeum Śląskiego wykład poświęcony jego twórczości wygłosi dr Jacek Kurek.
image Praca Pawła Wróbla, fot. materiały prasowe organizatora

Paweł Wróbel urodził się w Szopienicach, a wychowały go hałdy, na których spędzał w dzieciństwie większość czasu. Skończył zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej i mimo zdolności plastycznych, które wykazywał od najmłodszych lat, nikt nie pomógł mu rozwijać się w tym kierunku. Ponieważ musiał zarabiać na swoje utrzymanie już jako dziewięciolatek, umiejętności plastyczne szybko stały się szansą na dodatkowy dochód.

 

W swoich dziełach dużą wagę przywiązywał do zakomponowania przestrzeni na płótnie. Obraz zaczynał komponować od nieba, a następnie wypełniał płaszczyznę pasmami hałd, kominów i wież wyciągowych. Poniżej umieszczał kolorowe dachy, a następnie elewacje budynków z wyraźnie namalowanymi oknami, w których powiewały firanki i stały doniczki z kwiatami.

 

Dr Jacek Kurek to historyk, kulturoznawca, eseista, poeta i animator kultury. Jest kustoszem w Muzeum w Chorzowie. Interesuje się kulturą i dziejami Polski, Śląska, Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką od XIX do XXI wieku. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek i przeszło 250 artykułów, redaktorem lub współredaktorem kilkunastu tomów prac zbiorowych, a także twórcą audycji „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM.

 

Wydarzenie towarzyszy ekspozycji „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla”, którą można oglądać w przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej do 22 października.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz