Spotkania „Meliesada – o cudowności świata przez kino budowanej”

Iluzjonista, reżyser i producent filmowy, nazywany „magiem kina” i „czarodziejem ekranu”. Georges Méliès, bo o nim mowa, przygotowywał grunt dla przyszłych Spielbergów, Lucasów, Cameronów, a skończył życie jako właściciel sklepiku z zabawkami na paryskim dworcu Montparnasse. Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego pragnie przypomnieć wizerunek tego niezwykłego twórcy. Zapraszamy na spotkania w dniach 24 i 25 września odbywające się pod hasłem „Meliesada” w ramach 3. edycji Festiwalu Nowej Scenografii.
image

Spotkania będą nie tylko okazją do obejrzenia pionierskich filmów w historii kina, ale także do rozmów z filmoznawcami, badaczami kultury w różnych jej przejawach. Podczas dyskusji zastanowimy się, co spektakle filmowe iluzji z początku minionego stulecia mają wspólnego z wymaganiami i potrzebami współczesnych odbiorców i fanów kina 3D. Poznamy dekoracje, inscenizacje oraz triki filmowe, które projektował, rysował, tworzył i których używał w swoich szalonych jak na owe czasy realizacjach Méliès, a które w prostej linii stoją u podstaw tego, co w kinie kochamy najbardziej – jego nieprzemijającej magii.

 

W ramach 3. edycji FNS organizatorzy przypomną to wyjątkowe dziedzictwo w formule, która mogłaby być bliska autorowi „Podróży na Księżyc” – posługując się językiem triku, sztuczki magicznej, zabawą z obrazem filmowym. Twórca traktował widzów swoich filmów jak uczestników wspólnej zabawy. W ramach Meliesady proponujemy więc „grę w Mélièsa”, grę w kino, które bez wiary i emocji ze strony widza jest pozbawione życia.

 

program:

 

24 września, Muzeum Śląskie – sala audytoryjna

 

godz. 12.00 otwarcie Meliesady, czyli „Witamy w teatrografie” projekcja materiałów filmowych i wideoklipów o proweniencji Mélièsowskiej

godz. 12.20–13.10 prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź, Uniwersytet Śląski: merytoryczne słowo wstępne i wystąpienie „Narodziny kina z ducha triku”

godz. 13.10–14.00 dr hab. Agnieszka Nieracka, Uniwersytet Śląski: „Świat techniki. Méliès jako prekursor kina science fiction”

godz. 14.00–16.00 przerwa na lunch i „guided tour” dla wszystkich uczestników i gości po Muzeum Śląskim zaprezentowanym jako trik sam w sobie – kopalnia, która przeistoczyła się w obiekt kultury. Ponadto zapraszamy również na otwarcie instalacji studentów Norweskiej Akademii Teatralnej w Szybie Bartosz

godz. 16.00–16.50 dr Stéphane Tralongo, Uniwersytet w Lozannie: „Między architekturą, music-hallem i kinem. Georges Méliès w świecie modernistycznych przyjemności miejskich”

godz. 16.50–17.35 promocja książki dr Justyny Hanny Budzik „Filmowe cuda i sztuczki magiczne. Szkice z archeologii kina”

godz. 17.40–18.10 projekcja filmu „Podróż na Księżyc”, reż.Georges Méliès

godz. 18.15–19.45 projekcja filmu „Babadook”, reż.Jennifer Kent

 

25 września 2015, Muzeum Śląskie – sala audytoryjna

 

godz. 12.00–12.20 projekcja materiałów filmowych i wideoklipów o proweniencji Mélièsowskiej

godz. 12.20–13.10 prof. dr hab. Tadeusz Lubelski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: „Méliès –  iluzjonista w kinematografie”

godz. 13.10–13.40 Projekcja filmu „Podróż na Księżyc”, reż. Georges Méliès

godz. 13.40–14.30 dr Andrzej Dębski,Uniwersytet Wrocławski: „Kintop, czyli wczesne kino po niemieck”

godz. 14.30–15.30 przerwa na lunch

godz. 15.30–16.00 prezentacja instalacji Tomasza Ryszczyńskiego „Mitologie Industrialnej Przestrzeni”

godz. 16.00–16.50 prof. dr hab. Joachim Paech, Uniwersytet w Konstancji: „Znikająca dama: Ze sceny na ekran. Jak sceniczny trik stał się elementem kina i przetrwał w filmach Georges’a Mélièsa, Alfreda Hitchcocka, Woody’ego Allena i Christophera Nolana”

godz. 17.00–17.30 projekcja filmu „Zdobycie bieguna”, reż. Georges Méliès

godz. 17.30–18.30 prezentacja instalacji akustycznej Krzysztofa Kiczka „Mitologie Industrialnej Przestrzeni”

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz