Street Art Festival 2014

Pochwała miasta i święto miejskości, czyli Katowice Street Art Festival już od czterech lat odbywa się na Śląsku w okolicach maja. To nie tylko wydarzenie kulturalne, ale przede wszystkim społeczne.
image SpY, ul. Krakowska 148, fot. bartekbarczyk.com, źródło: www.facebook.com/KatowiceStreetArtFestival

W ramach festiwalu realizowane są projekty zaproszonych artystów, odbywają się również warsztaty, wystawy oraz koncerty. Katowice gościły takich twórców jak: Boogie, MOBSTR, Eltono, Sten Lex, SpY, Tellas, Filippo Minelli, Roberto Ciredz, Ludo, Swanski, Tellas, M-City, Roa, Escif, Olek, Mark Jenkins, KILO, Drobczyk, nespoon, 108, Dan Witz, Aryz, Sepe, Ciahciah i wielu innych.

 

Pierwsze dwie edycje były wprowadzeniem Festiwalu w przestrzeń Katowic, a co się z tym wiąże, procesem oswajania z działaniami tego rodzaju. Odbywały się warsztaty, a znaczna część prac miała wydźwięk estetyzujący – stanowiły miejską dekorację, urozmaicając tkankę miejską. Trzecia edycja wyrosła na już przygotowanym gruncie. Szczęśliwie pozwoliło to na taki dobór artystów, którzy tworząc monochromatyczne prace, operując słowem czy też odnosząc się do zastanego kontekstu, umieszczali na ścianach trafne, często krytyczne komentarze, odnoszące się zarówno do miasta, jak i samego streetartu. Poprzez takie prace, Festiwal dystansuje się od powszechnie panującego trendu muralizmu, czyli bezrefleksyjnego kolorowania ścian.  Wydarzenia i program trzeciej edycji odbiły się szerokim echem nie tylko wśród znawców sztuki ulicznej w kraju, ale spotkały się również z niezwykle pozytywnym odzewem ze strony branżowych mediów i portali z Europy, Stanów Zjednoczonych, a nawet Meksyku.

 

Co najważniejsze Festiwal stał się miejscem poważnej debaty, która zadała trudne pytania, a zarazem nie bała się konfrontacji z miastem i jego mieszkańcami. Chcąc nadal się rozwijać i coraz głębiej wnikać w miejską przestrzeń, postanowiono przekształcić incydentalny charakter wydarzenia w projekt artystyczny, którego trzon stanowią rezydencje artystów. Taka formuła pozwala na dokładniejsze poznanie charakteru miasta, wydobycie jego ukrytych lub zapomnianych historii, eksplorowanie jego potencjału i przekształcanie ich w zupełnie nową jakość.

 

Pozostając na obranej ścieżce, Katowice Street Art Festival chce zapraszać artystów trudnych, prowokujących, działających na marginesie działań ulicznych, ale podejmujących ważne kwestie – zarówno w kontekście samego street artu, jak i przestrzeni miejskiej oraz zmian w niej zachodzących. Taka postawa pozwoli zachować czujność i krytyczne spojrzenie, pobudzając tym samym dyskurs dotyczący street artu. Umożliwi to zredefiniowanie jego znaczenia i roli, co w obecnym momencie jego rozwoju wydaje się być niezbędne.

 

Festiwal rozpocznie się w piątek, 16 maja. Podczas nocy otwarcia w Jazz Clubie Hipnoza zagrają Onra, Last Robots oraz Fifti.

 

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz