Sztuka współczesna wraca na OFFa!

W przestrzeni publicznej Katowic pojawi się wystawa „298 111”, towarzysząca OFF Festivalowi – jej kuratorem jest Sebastian Cichocki, a organizatorem Muzeum Śląskie w Katowicach.
image

Wystawa „298 111” jest odcinkiem pilotażowym programu „muzeum, glosarium”, który w latach 2018-2020 realizowany będzie przez Muzeum Śląskie wspólnie z OFF Festivalem Katowice. Tegoroczna edycja składa się z plakatów dystrybuowanych w całym mieście, przygotowanych przez międzynarodową grupę artystek, artystów i kolektywów.

 

Idąc z duchem OFF Festivalu, do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści reprezentujący różne generacje, kultury, style, rejony geograficzne. Istotny jest również udział sceny lokalnej (od najbardziej enigmatycznego twórcy sztuki konceptualnej lat 70. Pawła Freislera, po autorkę psychodelicznych filmów Agnieszkę Polską i muzyczny duet RSS B0YS).

 

Ramy wystawy „298 111” pokrywają się z administracyjnymi granicami miasta Katowice. Miejscem ekspozycji plakatów są witryny sklepowe, płoty, warsztaty samochodowe, poczekalnie, szkolne korytarze, prywatne mieszkania, ogródki działkowe, parkingi, urzędy miejskie, biblioteka, pustostany etc. Elementy, z których składa się miasto. Plakat użyty zostaje jako narzędzie politycznej mobilizacji, nośnik ezoterycznych zaklęć, czy też reklama produktów z dalekiej przyszłości. Używamy go także jako nośnika całkowicie abstrakcyjnych, hermetycznych obrazów.

Czy jednak obraz w przestrzeni publicznej może być abstrakcyjny? Nie każdy widzi to samo, a zetknięcie się z obrazem nie zawsze musi przypominać rozwiązywanie zagadki kryminalnej.

 

Tytuł wystawy – „298 111” – nie jest stały, zmienia się w zależności od aktualnej liczby mieszkańców miasta. Nawiązuje on do „liczonych wystaw” (Numbers Shows) organizowanych w latach 1969-1974 przez Lucy R. Lippard, amerykańską teoretyczkę sztuki, kuratorkę, feministkę i aktywistkę polityczną. Jest ona jedną z osób, które w ubiegłym stuleciu zrewolucjonizowały postrzeganie tego, czym może być wystawa sztuki, a jednocześnie, do czego służy muzeum i co w ogóle rozumiemy przez dzieło sztuki.
 
Rozpoczynamy program wystaw OFF Festivalu i Muzeum Śląskiego od wyprowadzki z muzeum oraz usunięcia dwóch istotnych elementów pozwalających wyodrębnić sztukę z „nieartystycznego” szumu. Są nimi: jasno przypisane dziełu autorstwo oraz jego unikalność. Interesuje nas muzealne abc. Od a do b. Od b do c. Od c do a, najdłuższą trasą, przez z.
 
Kuratorem wystawy jest Sebastian Cichocki. Krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od wielu lat związany ze Śląskiem (wcześniej prowadził Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu) i współpracujący z OFF Festivalem.
 
W wystawie biorą udział: Kathrin Böhm, Karolina Brzuzan, Bureau d’Etudes, Aslı Çavuşoğlu, Banu Cennetoğlu, Center for Tactical Magic, Desire Machine Collective, Shannon Ebner, Annika Eriksson, Paweł Freisler, Futurefarmers, Deniz Gül, Michal Heiman, Institute for New Feeling, Hristina Ivanoska & Yane Calovski, Łukasz Jastrubczak, Elka Krajewska, Omer Krieger, Susanne Kriemann, Wojciech Kucharczyk, Marget Long, Susan McWilliam, Rafał Milach, Mikolaj Moskal, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Bianka Rolando, RSS B0YS, Jonas Staal, Ayesha Sultana, Temporary Services / Half Letter Press & Kione Kochi, Andrzej Tobis, Mario Garcia Torres, Unite Against Dividers.




komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz