„Szychta kreatywna” - promocja wydawnictwa elektronicznego

„Szycha kreatywna” była trzyetapowym projektem realizowanym przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego. 7 września o godz. 18.00 w sali ekspozycyjnej Centrum Scenografii Polskiej odbędzie się spotkanie promujące wydawnictwo elektroniczne podsumowujące „Szychtę”. Będzie ono połączone z rozmową dotyczącą wpływów rewitalizacji na ekosystem.
image

Głównym celem „Szychty kreatywnej” było podkreślenie wagi zintegrowanego podejścia do rewitalizacji, która powinna się wiązać nie tylko z odnawianiem budynków i kształtowaniem przestrzeni publicznej, ale także z dbaniem o relacje społeczne i tożsamość miejsca. W ramach przedsięwzięcia zaprezentowano najlepsze polskie i europejskie przykłady kompleksowego podejścia do procesu rewitalizacji. Stworzono jednocześnie platformę wymiany doświadczeń między przedstawicielami jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych oraz lokalnymi aktywistami działającymi na rzecz swojej społeczności.

 

Podsumowaniem dwuletniego projektu jest dostępne bezpłatnie wydawnictwo elektroniczne, w którym znajdą się artykuły przygotowane przez ekspertów zaproszonych do czynnego udziału w „Szychcie kreatywnej”. Teksty zostały poświęcone zarówno działaniom miękkim, jak i zagadnieniom architektonicznym oraz inwestycyjnym. Niezwykle istotnym elementem publikacji jest dziesięciopunktowa rezolucja wypracowana w trakcie realizacji projektu.

 

Udostępnienie wydawnictwa będzie połączone ze spotkaniem, w trakcie którego zostaną poruszone kwestie oddziaływania procesów rewitalizacyjnych na otoczenie rozumiane jako złożony ekosystem społeczno-urbanistyczny. W dyskusji wezmą udział Maria Wawer i Aleksandra Czupkiewicz – autorki instalacji Pozdrowienia z Katowic zrealizowanej w ramach projektu Performatywny Magazyn, Agnieszka Nowicka i Gabriela Wojciechowska z Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego „Industria” z Politechniki Wrocławskiej, Olga Gałek z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych oraz Laima Nomeikaite i Sveinung Berg z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego.

 

Projekt „Szychta kreatywna. Społeczne aspekty rewitalizacji” był realizowany przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego (NIKU) w ramach Funduszy Współpracy Dwustronnej.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych / Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA and Norway Grants and co-financed by the Polish funds.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 w ramach projektu pn. „Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz