Teresa Murak. Jestem

Prezentowana w Galerii jednego dzieła praca przynależy do cyklu „rzeźb duchowych”.
image fot. Michał Jędrzejowski, materiały prasowe organizatora

Autorka powróciła do wizerunku krzyża, który po raz pierwszy zrealizowała w 1983 roku, tworząc „Znak krzyża” w warszawskim kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Żytniej. Kolejną była prezentacja „Rzeźby duchowej” w trakcie wystawy w warszawskiej Zachęcie w 2016 roku. Katowickie dzieło tworzy klamrę, akcentując znaczenie sacrum w tożsamości sztuki artystki.

 

Teresa Murak to artystka tworząca sztukę konceptualną. Od lat 70. XX wieku wyznacznikiem jej stylu jest tworzywo ulotne, np. rzeżucha, kiełkujące ziarna zboża, popiół czy podlegające destrukcji tkaniny. To przekłada się na charakter jej dzieł, które związane są z ziemią, naturą.

 

Teresa Murak w swoich dziełach prowadzi prosty dialog, otwiera się na widza, którego zaprasza do współudziału w tworzeniu swoich prac. Jestem to autorskie spojrzenie na Śląsk, jego tożsamość. Krzyż zbudowany z 14 stalowych elementów, pokryty węglem kamiennym, to połączenie sfery ducha, sacrum i tego, co stało się symbolem prosperity, ale i przekleństwem dezindustrializacji, skażenia środowiska.

 

Teresa Murak definiuje swą sztukę jako proces otwarty, odbywający się w bezustannym dialogu z ludźmi, konkretnymi miejscami oraz nagromadzoną w nich energią. Nie chce przy tym, by jej twórczość utożsamiać z którymkolwiek z nurtów końca XX i początku obecnego wieku.

 

Tytułowe Jestem podkreśla charakter dzieła – elementu procesu otwartego, do którego można powracać i kreować na nowo jako obraz myśli artysty i odbiorcy, który nadaje mu własne znaczenie.

 

Wydarzenia towarzyszące:

9.02 | sobota | godz. 15.00 – oprowadzanie po wystawie Teresy Murak, wstęp 7 zł.

 

 


 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz