„Unfinished Story: Remembering Kosz”

Zapraszamy na koncert znakomitego trio jazzowego – ostatniego zespołu koncertowego Tomasza Stańki – grającego w formule klasycznego tria fortepianowego.
image Trio RGG, fot. materiały prasowe organizatora

Dzień wcześniej, w kinoteatrze Rialto, 9 października odbędzie się uroczysta premiera filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy, opartego na biografii tego tragicznie zmarłego, genialnego, niewidomego pianisty jazzowego.

 

„Remembering Kosz” to specjalny projekt koncertowy poświęcony pamięci zmarłego tragicznie w 1973 roku młodego, bo zaledwie 29-letniego, pianisty Mieczysława Kosza. Jego pianistyka łączyła się z tradycjami muzyki romantycznej i charakterystycznymi nawiązaniami melodycznymi odnoszącymi się do polskiego folkloru.

 

Koncepcja jego gry, niezwykle impresjonistyczna i nie podlegająca żadnym kryteriom, wiązała się jednoznacznie z faktem, że często jego kompozycje brzmiały bardzo swobodnie. Grywane przez Kosza parafrazy, takie jak „Summertime” czy „Preludium c-moll”, były utworami szczególnie podtrzymującymi uwagę słuchaczy. Ich wyraźna struktura i klarownie zaznaczona melodia pozwalały odbiorcy poczuć się bezpiecznie i komfortowo.

 

Trio RGG, przypominając kompozycje pianisty („Signs” czy „Reminiscence”), symbolicznie nawiązuje do jego osoby także w utworach swojego autorstwa. Od „Sunrise”, kiedy to na świat przychodzi młody Kosz, poprzez jego pierwsze jazzowe kroki oraz struktury będące czystą improwizacją („Travels”), aż do inspiracji Fryderykiem Chopinem („Loneliness”), którego tematy chętnie parafrazował Kosz. RGG pokazuje też Kosza takiego, jakim zapamiętali go ludzie, czyli Kosza-Improwizatora („Unfinished Story”) i Kosza-Solistę (adaptacja „Polovtsian Dances Borodina” na fortepian solo).


W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. improwizowanej o proweniencji europejskiej.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook