Urodziny Fryderyka Chopina

W dniu 211. urodzin Fryderyka Chopina Dział Edukacji Muzycznej instytucji Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na recital znakomitego młodego pianisty Andrzeja Wiercińskiego. Na koncert, który odbędzie się w Sali Koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w siedzibie Miasta Ogrodów obowiązują bezpłatne wejściówki.
image

Wcześniej tego samego dnia artysta wystąpi także podczas audycji edukacyjnej dla dzieci klas 1–3 szkół podstawowych (z publicznością na żywo i transmisją online), czeka go zatem chopinowski maraton.

 

Andrzej Wierciński, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały, a obecnie student słynnego salzburskiego Mozarteum w klasie prof. Pawła Giliłowa, zdobył liczne nagrody na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. W 2014 roku m.in. wygrał 3 konkursy, którym patronował wielki Polak: 46. Ogólnopolski Konkurs Chopinowski w Warszawie, 10. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski „Golden Ring” w Bled (Słowenia) i 6. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Budapeszcie. W XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) zakwalifikował się do II etapu, a w bieżącym roku ponownie stanie w szranki w XVIII edycji konkursu. Podczas intensywnej działalności koncertowej (większość krajów Europy, Kanada, Japonia, Indonezja) wielokrotnie występował w domu urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli i w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Jednym z ważniejszych koncertów w jego życiu był występ podczas festiwalu Polski na EXPO w Auditorium di Milano Fondazione Cariplo, gdzie wykonał Koncert fortepianowy e-moll Chopina z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Podczas wizyty prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego u księżnej Masako Owady w Tokio zagrał recital chopinowski w sali balowej hotelu, gdzie rezydował prezydent. Artysta ma także w dorobku płytę z utworami Chopina, Schumanna i Scarlattiego, nagraną w 2015 roku dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Podczas urodzinowego recitalu zabrzmią zarówno utwory naznaczone liryczną kantyleną, jak i wybitnie wirtuozowskie. Kwintesencję polskości znajdziemy w urzekających Mazurkach i bohaterskim Polonezie.

 

W dniu urodzin Fryderyka Chopina

Andrzej Wierciński – fortepian

Ewa Kafel – prowadzenie koncertu

 

program:

Fryderyk Chopin

– Nokturn H-dur op. 62 nr 1

– Mazurki op. 24

nr 1 g-moll

nr 2 C-dur

nr 3 As-dur

nr 4 b-moll

– Ballada f-moll op. 52

– Scherzo h-moll op. 20

– Polonez As-dur op. 53

 

Wejściówki można rezerwować (po 2 na osobę), dzwoniąc pod nr tel. 661 975 860 (pn.–pt. godz. 9–15) lub pisząc na adres: edukacjamuzyczna@miastoogrodow.eu. Ze względu na dynamikę sytuacji pandemicznej i tempo zmian w obostrzeniach chętni proszeni będą o podanie przy dokonywaniu rezerwacji danych kontaktowych (nr tel., e-mail). Podczas koncertu obowiązuje zakrywanie twarzy maseczką i zachowanie odstępu min. 2 metrów od innych słuchaczy.

 

Recital będzie transmitowany na żywo na profilu FB i kanale YouTube Miasta Ogrodów.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz