„Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności”

Wystawa przybliża techniczną stronę powstawania grafik, ukazując sposoby projektowania, wykonywania matrycy i powielania odbitek graficznych. Całość ekspozycji dopełniają dzieła, które pozwolą prześledzić rozwój technik, nurty estetyczne i sposoby ich zastosowania w poszczególnych okresach dziejów kultury.
image

Czym w ogóle jest grafika? To skomplikowany proces twórczy – wielowymiarowy i różnorodny. To precyzja ruchu, gdzie niedopuszczalny jest nawet najmniejszy błąd. To również lekkość i swoboda przypadkowo rozlanej farby. Grafika to trud fizycznej pracy i radość z jej rezultatu. Ostatecznie grafika to dzieło. Mówiąc o warsztacie, najczęściej określamy tym pojęciem miejsce – wydzieloną przestrzeń pracy, prywatne terytorium artysty, w którym rozwija swoje pomysły, realizuje inspiracje, wypróbowuje nowe rozwiązania. Jednak warsztat to również coś ukrytego, niedostrzegalnego gołym okiem, doskonalonego z czasem, z doświadczeniami, porażkami i zwycięstwami. To umiejętności – niematerialna zdolność, skryta i stale rozwijana – w dłoniach, w oczach, w umyśle, w duszy artysty.

Na wystawie wchodzimy do pracowni, oglądamy narzędzia, czujemy zapach farby, dzięki czemu wnikamy w przestrzeń twórczą, w której jakby dopiero co odbywał się proces tworzenia. Jednocześnie z każdej strony otacza nas mnóstwo gotowych dzieł, swoisty przegląd technik graficznych – wyselekcjonowanych i pogrupowanych tak, by rozróżnić poszczególne techniki, a równocześnie ukazać, jak na przestrzeni czasu dana technika graficzna była wykorzystywana.

Wystawa ma przybliżyć techniczną stronę powstawania grafik, ukazując sposoby projektowania, wykonywania matrycy i powielania odbitek graficznych. Uwzględniając podział na tradycyjne formy druku wypukłego, wklęsłego i płaskiego oraz te bardziej współczesne, jak sitodruk czy druk cyfrowy, na wystawie możemy prześledzić zarówno rozwój technik graficznych, jak i nurtów estetycznych, ich zróżnicowanie i sposoby zastosowania w rozmaitych okresach dziejów kultury.

Ekspozycja „Warsztat artysty grafika”, otwarta po wystawie „Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki”, jest swego rodzaju wejściem do pracowni. Przyglądając się z bliska zachodzącym tam procesom, chcemy na nowo odrodzić świadomość o grafice, a odtajniając to co ukryte, przygotowujemy się do kolejnego graficznego akcentu, jakim będzie wystawa pokonkursowa 11. Triennale Grafiki Polskiej, która również zagości w przestrzeniach wystawowych Muzeum Śląskiego.

 

 

„Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności”

kurator: Andrzej Holeczko-Kiehl

3.09.2021 – 21.11.2021

Muzeum Śląskie w Katowicach

budynek Centrum Scenografii Polskiej

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz