Warsztaty dla dzieci niesłyszacych

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura „Ziemia” Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia organizuje niezwykły projekt edukacyjno-muzyczny skierowany do dzieci głuchych – „Poczuj muzykę”. Udział w programie jest bezpłatny.
image

Warsztaty dla głuchych dzieci w wieku przedszkolnym przygotowane będą przez specjalistów z zakresu muzykoterapii i muzyków NOSPR.

 

W pierwszym dniu, 8 maja, zajęcia poprowadzi Yma America, urodzona w Wenezueli, mieszkająca na stałe w Niemczech wokalistka i wiolonczelistka specjalizująca się także w grze na cuatro – latynoamerykańskiej odmianie gitary. Artystka wykorzystując latynoamerykańską muzykę oraz egzotyczne instrumenty wprowadzi niesłyszące dzieci w wyjątkowy świat dźwięków. Następnego dnia dzieci poznawać będą instrumenty orkiestrowe prezentowane przez muzyków NOSPR. Podsumowaniem całości będzie zaproszenie do udziału w próbie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Uczestnicy warsztatów na estradzie sali koncertowej będą mogli z bliska przyjrzeć się pracy muzyków, a nawet poprowadzić orkiestrę.

 

„Poczuj muzykę” to program, który pojawił się na Festiwalu Katowice Kultura Natura podczas drugiej edycji w 2016 roku dzięki współpracy z Mahler Chamber Orchestra.

 

To unikatowe przedsięwzięcie otwiera dzieci z dysfunkcją narządu słuchu na świat dźwięków, zachęcając je do odkrywania muzyki na ich własnych warunkach. Dźwięk, wibracja, dotyk – to fizyczne składowe muzyki, odbierane przez osoby niesłyszące. Podczas interaktywnych warsztatów dzieci będą mogły poczuć niesłyszalną dla nich muzykę innymi niż słuch zmysłami.

 

Warsztaty skierowane są dla dzieci w wieku 4-6 lat, podopiecznych Polskiego Towarzystwa Głuchych oddział Śląsk, zorganizowane przy współpracy z Goethe Institut.

 

Szczegółowy program warsztatów:

 

  • 8 maja, godz. 13.30 warsztaty z Ymą Americą (sala warsztatów NOSPR, I piętro)
  • 9 maja, godz. 13.30 warsztaty z muzykami NOSPR (sala warsztatów NOSPR, I piętro)
  • 10 maja, godz. dopołudniowe udział dzieci w próbie NOSPR (sala koncertowa NOSPR)




komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook